Získávají ceny za radnici, ekologii i internet


Němčovice – O Němčovicích se v poslední době nehovoří pouze v souvislosti s protihlukovou vyhláškou. Po vítězství v soutěži o „nejotevřenější“ radnici v zemi, a po krajském prvenství v třídění komunálního odpadu se může obec, ve které je k trvalému pobytu hlášeno asi 130 lidí, dočkat dalšího vyznamenání – a sice vítězství v soutěži Energy Globe Award. Což je nejvýznamnější světové ocenění v oblasti hospodárného využívání energií. Zatím je udělováno v 75 zemích světa.
V zemi se toto prestižní ocenění předá vůbec poprvé. „Němčovice jsme do soutěže vybrali kvůli komplexně dobrému přístupu k životnímu prostředí,“ uvedl Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E. ON, která soutěž organizuje.
Nominace je o to cennější i kvůli tomu, že se do soutěže přihlásilo více než 50 obcí z celé republiky. „Vítězství by pro nás znamenalo obrovskou čest,“ řekl starosta obce Karel Ferschmann.

Kořenová čistírna vod i ekologická elektrárna V Němčovicích je mimo jiné v provozu kořenová čistírna odpadních vod. Místní obyvatelé mohou obec žádat o desetitisícovou dotaci při výměně neekologického kotle. V provozu jsou tu dvě vodní elektrárny, třetí se staví. Nad sousední obcí Olešná, která spadá do němčovického katastru, se staví fotovoltaická elektrárna.
Podle mluvčího z E. ON je cílem přehlídky snaha prezentovat veřejnosti co nejvíce úspěšných a trvalých projektů. „Veřejnost tak lépe pochopí, že pro řadu ekologických problémů existují vhodná řešení,“ vysvětluje.
Na slavnostním galavečeru, který se uskuteční 27. listopadu na brněnském výstavišti, bude zvolen vítěz v šesti kategoriích – oheň, země, voda, vzduch, mládež a obec, ve které budou soutěžit právě Němčovice.
Vedle zmiňované protihlukové vyhlášky se Němčovice „proslavily“ jako nejlepší obec vyhodnocená v třídění odpadu. Výhodou místních je, že mohou jednání obecního zastupitelstva sledovat v přímém přenosu na internetu, také díky tomu byla zdejší radnice vyhodnocena jako ta nejotevřenější státní instituce z celé republiky. Pravidelné vavříny sklízí také za své webové stránky.

Zdroj: Mladá fronta DNES – plzeňský kraj
images6.jpg

Komentáře