Zemědělci za záplavy nemohou, rozhodl soud


Němčovice – Ani u soudu nenašli zastání lidé z Němčovic na Rokycansku, kteří mají trápení s opakujícími se záplavami. Kvůli bahnu, které každý prudší liják smývá z okolních polí do zahrad a sklepů lidí v Němčovicích, se obec rozhodla zažalovat místní zemědělskou společnost Kladrubská. Po třech letech jednání ale včera soud žalobu zamítnul.

Soudkyně Jana Kantoříková odmítla rozsudek komentovat. Starosta Němčovic Karel Ferschmann se chce odvolat. Poukazuje na to, že zemědělci vysazují nevhodné plodiny.

„Na dvaceti hektarech nad obcí vyseli kukuřici, která nedokáže zadržet vodu. Každý větší déšť nás zaplaví,“ říká Ferschmann.

Ředitel Zemědělské agentury Ministerstva zemědělství ČR v Rokycanech Petr Bauer radí, že nejúčinnější by byla vzájemná dohoda. Tu ale zemědělci z Kladrubské odmítají a tvrdí, že žádná domluva s obcí není možná. „Snažil jsem se o to několikrát, ale starosta si stejně dělá co chce,“ tvrdí agronom Kladrubské Václav Spurný. Podle něj je v Němčovicích největším problémem chybějící kvalitní kanalizace. Jeden ústupek ale zemědělci přece jen udělají. Na části pole nad Olešnou vysejí trávu. „Bude to nad domem, který býval bahnem nejvíce postižen,“ říká Spurný. Jinak se ale na zdejších polích při jarní setbě nic nezmění.

„Byl by z toho precedens“ Problém vyvolává rozpory i mezi hydrology. V rámci řízení se například vyjádřil soudní znalec Svatopluk Matula ze Zemědělské univerzity v Praze, který potvrdil, že kladrubští zemědělci hospodaří správně.

„Na přírodní katastrofu, během které napadne za pár minut 55 milimetrů srážek, neexistuje technické opatření, které by v tomto území zabránilo povodním. Jestli si někdo myslí něco jiného, pak je to špatně,“ uvedl včera Matula.

Nad tím ale kroutí hlavou Karel Vrána, vedoucího katedry meliorací a krajinného inženýrství ČVUT v Praze. „Když tam mají lidé dvakrát do roka dvůr plný vody, tak je jasné, že je tam něco špatně. Na to nemusím mít vysokou školu,“ zdůrazňuje Vrána, který vypracoval pro soudní jednání odbornou studii, soud ji ale neuznal jako znalecký posudek. Vrána je přesvědčen, že soud rozhodl tak jak rozhodl, protože by jinak vytvořil precedens a stejné žaloby jako Němčovice by mohla vznést řada dalších obcí.

Autor: (pp)
Zdroj: Regionální mutace MF DNES – plzeňský kraj
images6.jpg

Komentáře