Májka v Němčovicích 2006


Tak, jako každý rok se májka v Němčovicích stavěla na návsi a jejího zdobení a stavění se zúčastnila řada místních i víkendových občanů. Radost měly především děti, které pomáhaly se zdobením májky. Po jejím postavení, které se provádí osvědčeným starobylým a tradičním způsobem, pomocí čtyř nestejně dlouhých tyčí s provazy, byl zapálen táborák a opékaly se špekáčky. Omladina vydržela hlídat májku až do rána. Z akce byla pořízena fotodokumentace, prohlédněte se galerii.

Článek z 18.4.2006:
Stavění staročeské Májky

K prvnímu máji se dá přiřadit řada tradičních oslav, moudrostí a tradic. Patří sem vesnické veselice spojené se stavěním Májky, dále též studentské slavnosti – Majáles. Pamětníci si určitě mohou vzpomenout také na prvomájové průvody, kterými bývalý režim oslavoval Svátek práce. Zamilovaní lidé chodí v tento den v Praze na Petřín a nosí kytičky k soše romantického básníka Karla Hynka Máchy. Určitě přitom vzpomínají na jeho verše: Byl pozdní večer – první máj… O stavění májky říká staročeská tradice, že by se v předvečer 1. května měli chlapci vypravit do lesa, kde by měly useknout, co nejvyšší strom. Jelikož se jedná o symbol jara, měla by to být bříza. Většinou se dnes zdobí především smrk. Tento strom se oklestí, ponechává se špička a ozdobí se věncem, šátky, fáborky, pentlemi, květinami. Tuto májku poté na návsi postaví a po celou noc bedlivě hlídají, protože by ji přespolní mohli podříznout a ukrást a to by byla ostuda! Tato tradice doposud přetrvává a občas se mládeži podaří podříznout májku v jiné vsi.
K tomuto dni se taktéž vztahuje nám dobře známá lidová moudrost, která praví: Dívka na prvního máje nepolíbená, do roka uschne. Z toho vznikla tradice, že by každá dívka měla být v tento den políbená pod rozkvetlou třešní nebo břízou.

29.4.2006 029.jpg

29.4.2006 059.jpg