Vodáci prý u řek zlobí


Vypadá to skoro jako zázrak: zatímco loni v létě odhalili policisté kolem břehů Berounky v Plzeňském kraji přes šedesát černých vodáckých tábořišť, letos nezaznamenali zatím ani jediný případ.
Podle ochránců přírody je ale realita poněkud jiná. „Problém nezmizel, pouze ho nikdo neřeší,“ řekl Právu Karel Ferschmann (SNK), předseda občanského sdružení Horní Berounka a zároveň starosta Němčoviček na Rokycansku.
„Načerno se kolem řeky táboří i letos, vím o celé řadě případů. Týká se to hlavně okolí kiosků, kde se takzvaní vodáci opijou a nechce se jim dál, ale je tu i řada dalších lokalit,“ upozornil Ferschmann. Například v neděli ráno stály čtyři stany na louce u Tříman, mezi vyhlášená místa patří i okolí Kříše.
Muži zákona však podle rokycanské okresní policejní mluvčí Jany Tomkové letos ještě na černé táborníky nenarazili.
Ferschmann připustil, že on sám v roli ekologického strážce policii na nelegální tábořiště už neupozorňuje. „V minulosti jsem to dělal a bylo to naprosto kontraproduktivní,“ poznamenal. „Třeba na tábořiště, kde načerno nocovaly dvě stovky lidí, přijel naprosto nesmyslně jediný policista. Co asi mohl dělat. Nebo policisté ty lidi vyzvou, aby se do hodiny sbalili a odjeli. K čemu to je, vždyť to by udělali stejně. A pokud někdy padne pokuta, je tak symbolická, že je vyjde laciněji, než kdyby spali v kempu,“ vysvětlil Ferschmann.
Vodáci se přitom podle něj nemohou vymlouvat na nedostatek ubytovacích příležitostí – na šedesáti kilometrech od Plzně ke Zvíkovci, kde řeka opouští Plzeňský kraj, se jich nachází pět.
„Ne všichni černí táborníci jsou zrovna lotři. Jedná se třeba o rodiny s dětmi nebo lidi, kteří se hájí tím, že nevěděli, kde se může stanovat. Pomohlo by nainstalování informačních cedulí,“ dodal Ferschmann. „Jasně že vím, kde můžu stanovat a kde ne, nejedu Berounku prvním rokem,“ přiznal David Crha, který se dvěma dětmi načerno utábořil nedaleko Čivic. „S těmahle capartama ale do kempu nepůjdu, nejsem zvědavý na to, jak tam budou do rána vyřvávat u piva.“

Autor: Ivan Blažek
Zdroj: Právo, Rubrika: Západní Čechy – Plzeňský kraj, Karlovarský kraj Oblast: Tisk celostátní

Komentáře