Návrat do Tibetu… Kdy? 10. března 2008
Pět největších protibetských organizací (Tibetan Youth Congress, Tibetan Women’s Association, Gu Chu Sum Movement of Tibet, National Democratic Party of Tibet a Students for a Free Tibet) oznámilo v souvislosti s blížícím se výročím tibetského povstání (10. březen 2008) a olympijskými hrami v Pekingu (8. srpen 2008) spuštění nové kampaně – exiloví Tibeťané se prý vrátí domů.
Olympijské hry v Pekingu se budou konat několik měsíců před 50. výročím tibetského národního povstání proti čínské okupaci Tibetu (10. březen 1959, Lhasa). Organizátoři celé akce vyzývají Tibeťany žijící v exilu, aby se zúčastnili pochodu z exilu do své rodné země. „Dnes, téměř po padesáti letech od povstání Tibeťanů je třeba znovu důrazně připomenout památku více než 80 000 Tibeťanů, kteří položili své životy v boji za svobodu svého národa i celé země a nadále vzdorují kruté represi ze strany čínských okupantů,“ řekl Cchewang Rigdzin, prezident Tibetan Youth Congress. „Čínská vláda chce využít blížících se olympijských her k tiché podpoře mezinárodního společenství, a tím pádem k legitimnosti svého neoprávněného porušování lidských a politických práv v Tibetské autonomní oblasti. Po téměř pěti desetiletích obrovského útlaku a kulturní asimilace je situace Tibeťanů pod nadvládou Číňanů opravdu neúnosná“, řekla B. Cchering, prezidentka Tibetan Women’s Association. „Výzva k podpoře kampaně přichází ve stejný čas jako velmi dobře promyšlená čínská olympijská propaganda. A právě v této době máme jedinečnou příležitost k vyjádření zásadního nesouhlasu se stávající situací v Tibetu,“ uvedla dále B. Cchering. Pochod Tibeťanů žijících v exilu zpět do Tibetu začne symbolicky právě v den výročí tibetského povstání 10. března 2008 a vyvrcholí během zahajovacího ceremoniálu OH v Pekingu. V samotném průběhu olympijských her se pak uskuteční řada nenásilných protestů ve prospěch Tibeťanů. Cílem akce je zejména posílit snahu Tibeťanů o záchranu jedinečné tibetské kultury a potažmo celého tibetského národa. „Náš vzkaz čínské vládě je jednoduchý a prostý. Po padesáti letech strávených v exilu jsou Tibeťané odhodláni vrátit se do své země a znovu se setkat se svými rodinami a přáteli,“ prohlásil Ngawang Öber, prezident Gu Chu Sum Movement of Tibet.
Podle zprávy Students for a Free Tibet, India zpracovala Marcela Procházková
Vysvětlení symboliky tibetské národní vlajky:
Ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, který symbolizuje Tibet, často nazývaný země obklopená zasněženými horami. Přes tmavě modré nebe nad bílou horou se rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů (rodů, národů), které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Jsou to kmeny (rody, národy) Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra. Kombinace šesti červených pásů kmenů (rodů, národů) a šesti tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci. Na vrcholku hory je slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů, které symbolizuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu. Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou, kteří představují sjednocení duchovního a světského života. Krásný a zářící tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje tři buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam ležící u nohou lvů představuje správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování. Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.
Autor: kafe
Zdroj: http://www.tibinfo.cz/