Vesnický problém – měl by být klid alespoň v neděli?


Určitě jste to zažili – postavíte si ranního turka na stůl a příjemné letní posezení před domem naruší občas jen bzučení neposedné mouchy. A najednou náraz do hlavy. Sousedovo skvělá sekačka zavyje a následuje její hodinové drnčení po dvorku. Dříve vydržel sekat jen půl hodiny, jenže teď má u té nové pojezd. Nic, to musíte vydržet, tráva roste jako blázen. Konečně klid. V krátké chvíli však následuje start jakési motorové kosy u souseda naproti a pak nekonečně dlouhé hvízdání. To holt vydržíte s pochopením – kdy jindy mají chalupáři zlikvidovat trávu okolo své nemovitosti než v neděli. Ale když pak k obědu spustí sekačka druhého souseda, doplňovaná přerušovaným vytím motorové pily u dalšího chalupáře, to už je na naše nervy moc. Někdo zaleze do baráku a zavře všechny okna, jiný jde na viníka cosi řvát a končí stejně uvnitř domu s nervovým tikem v obličeji. Vše ještě umocňuje u těchto vehiklů pravidlo, že čím levnější stroj, tím dokáže dělat větší kravál. A to zatím nepadlo ani slovo o bruskách, cirkulárkách, hoblovkách, bouracích kladivech, kompresorech atd.
Stejně budeme muset nakonec (ať chceme, nebo ne) tento stav nějak vyřešit. Specializované zahradnické firmy se předhánějí s výhodnými nabídkami k nákupu těchto strojů. Různých hobby sekaček, křovinořezů, motorových kos a pil neustále přibývá a klidu tak budeme mít – pokud se společně nedomluvíme – méně a méně. Určitě pochopíme, když budou hluk v neděli dělat objednaní řemeslníci na sousedovo fasádě či střeše, to určitě jsou činnosti, které nesnesou odkladu. Ale je opravdu nutné posekat ještě dnes trávu na zahrádce povyrostlou o dva centimetry? Proč se ohleduplnost jednoho ke druhému u nás jaksi moc nenosí. Proč?

Přitom závěry zdravotníků a hygieniků jsou jednoznačné. „Závislost mezi hladinou hluku a civilizačními chorobami se opakovaně projevila jako statisticky významná,“ říká Petr Šišma z Hygienické služby hl. m. Prahy, který před třiceti lety s průzkumy zdravotních dopadů hluku na našem území začínal. Obecně řečeno hluk působí jako stres. „Už při hladině 55 decibelů dochází ke zvýšení srdečního tepu a krevního tlaku, zvýší se i svalové napětí a pohyblivost trávicího traktu“ konstatuje hygienik.

dBA Situace:
100 Sbíječka z 1 metru
90 Vysoušeč vlasů, sekačka na trávu
80 Vysavač
70 Provoz na zaplněné ulici
60 Běžná konverzace
50 Průměrný hluk v kanceláři
40 Déšť, hodně ztlumené rádio
30 Tichý sál, posluchárna, zcela tichá noc v poušti
20 Velmi klidná místnost, šeptání
10 Klidné dýchání, šustění listí, odhlučněné nahrávací studio
0 Práh počátku slyšení

Autor: kafe
ilustracni_hluk01_z.jpg

Komentáře