Plzeň – Domažlice, Nečtiny a Rokycany zvítězily ve třech kategoriích letošního krajského kola soutěže Zlatý erb. Už desátým rokem se v ní hodnotí internetové stránky českých měst a obcí.
Domažlice letos získaly od poroty první cenu v kategorii „nejlepší webové stránky města“ a Nečtiny zvítězily mezi obcemi. Rokycanům připadlo prvenství v kategorii „nejlepší elektronická služba“. Rokycany si cenu vybojovaly tím, že umožnily lidem se prostřednictvím internetu objednávat na úřad, pokud si potřebovali vyřídit například přihlášení auta.
Internetu už neunikneme „Internet se stává čím dál častěji formou vyjadřování. Je to dobře nebo ne? Také mi nezbude nic jiného než komunikovat po internetu. Ta doba se blíží,“ řekl před vyhlášením výsledků krajského kola Zlatého erbu hejtman Petr Zimmermann.
V podobném duchu se vyjádřil starosta Nečtin Jiří Křemenák. „Dáváme přednost osobnímu jednání, ale není úniku,“ žertoval starosta. Když měl Jiří Křemenák říci, co je na stánkách jeho obce nejzajímavějšího, byl stručný: „To, že fungují.“
Vedoucí odboru informatiky krajského úřadu Václav Koudele se domnívá, že internetové prezentace obcí se zlepšují a rychle vyvíjejí. „Ze stránek se už dozvíte kde obec leží, jaké jsou tam turistické atrakce nebo že místní podnikatel provozuje restauraci. Internetové prezentace se také posouvají ke službám občanům, aby lidé nemuseli se vším běhat na úřad,“ říká Václav Koudele. Ten upozorňuje, že se vláda chystá vytvořit podmínky, aby internetové stránky obcí „nevisely ve vzduchoprázdnu“, ale byly napojeny na centrální databáze. V krajském měřítku tomu má letos pomoci spuštění systému Virtuos. „Bude to dobré například k tomu, že pokud budete chtít vyvážet další popelnici, nebudete muset na úřad, ale ohlásíte to přes internet. Nebo si tak vyřídíte žádost o pokácení stromu,“ sděluje Koudele.
Práce pro profesionály Šéf odboru informatiky upozorňuje, že některé obce nedělají dobře, pokud tvorbu internetových stránek nesvěří profesionálům. „Nejhorší je, když své stránky dělají na koleně. Někde to může fungovat díky nadšencům. Například v Němčovicích, které si dobře vedly v soutěži Zlatý erb. Je tam aktivní rodina pana starosty, která se o stránky stará. Pokud ale takového nadšence radnice nemá, udělá nejlépe, když osloví profesionály,“ uvádí Václav Koudele.
Služby profesionálů jsou podle Koudeleho pro obce dostupné. „Pořízení prezentace v lepším provedení stojí deset až patnáct tisíc korun za počáteční poplatek a potom se roční sazba pohybuje kolem osmi až deseti tisíc korun. To se vyplatí. Obce se vyvarují problémů, které hrozí například poté, co jim odejde nadšenec, který stránky tvořil,“ sděluje Václav Koudele.
Ačkoliv se oblast webové prezentace rychle rozvíjí, je stále mnoho obcí, jejichž zástupci se o ni nezajímají. „Pořád ještě na mnoha radnicích nepřisuzují internetovým stránkám velký význam. Domnívám se, že jsou jako nástroj komunikace často podceňované,“ říká Koudele.
Šéf odboru informatiky krajského úřadu odhaduje, že ještě dnes zhruba 15 procent obcí v kraji své internetové stránky nemá. „A kvalita existujících prezentací je velmi různorodá. Člověk si nejlépe udělá obrázek, když si teď na stránce například otevře složku Aktuality a jako poslední novinku najde zprávu o tom, že bude mikulášská besídka,“ prohlašuje Václav Koudele.
Autor: JAROSLAV NEDVĚD
Zdroj: Mladá fronta Dnes