Vánoce už brzy rozsvítí ulice


Na přelomu listopadu a prosince se rozzáří výzdoba a rozsvítí stromy na náměstích

Plzeň – Ulice už se pomalu začínají halit do zářících řetězů a dalších vánočních ozdob, ale Marie Malíková z Němčovic na Rokycansku s výzdobou ještě vyčkává. Mnozí ji přitom považují za odbornici na slovo vzatou – však také loni v Němčovicích vyhrála soutěž o nejlépe ozdobený domek.
„Samozřejmě, že letos budu soutěžit znovu. Ale teď je ještě brzy. Na vánoční výzdobu je správný čas až tak začátkem prosince,“ chystá se na letošní již třetí ročník němčovické soutěže loňská vítězka.
Ve vesnici berou předvánoční klání vážně. Lidé zdobí stále více, o pořadí rozhoduje porota. Vítěz dostane tři tisíce korun, další dva medailisté vždy o tisíc méně. „Přispívá to k vánoční atmosféře,“ pochvaluje si starosta Karel Ferschmann.
V Němčovicích mají kromě soukromé i obecní výzdobu, ale ve vsi se sto dvaceti obyvateli si přece jen nemohou dovolit utratit za ni to, co větší sídla. Rekordmanem je logicky Plzeň, kterou letos vánoční dekorace přijdou na 1,5 milionu korun. Část peněz padne na nové ozdoby, další na montáž osvětlení, jeho údržbu a účty za elektriku.
Plzeňané se mohou těšit na novinky hlavně na náměstí Republiky. Zatímco dosud visely ozdoby mezi sloupy pouličních lamp, teď by měla mít většina sloupů vlastní ozdobu. „Nové osvětlení budou mít také Františkánská a Rooseveltova ulice,“ slibuje Pavel Synáč ze Správy veřejného statku města Plzně. Po opravě se prý hodně změnila i sváteční světla na nízké lampy na Americké třídě. Vánoční strom se na hlavním plzeňském náměstí rozsvítí 4. prosince. Má to být asi třináctimetrová jedle, kterou město dostalo darem z vesnice na Plzeňsku. Ještě před umístěním stromu by měla zmizet z náměstí většina plechových ohrad a plotů, které zatím zakrývají rekonstruovanou plochu.
Penězi nešetřil ani Holýšov na Domažlicku, který pořídil novou výzdobu za 150 tisíc. Rozšíří se tak i do ulic, které zatím měly smůlu. Ve městě budou mít letos nově také dva vánoční stromy. „Příští týden začneme s rozmisťováním, abychom to do adventu stihli,“ plánuje místostarostka Hana Valachovičová.
Důkazem blížících se Vánoc je i to, že děti už zase mohou psát Ježíškovi. Sídlí na adrese Informačního turistického centra v Železné Rudě, Javorská ulice 154. Aby se orazítkované psaníčko vrátilo zpátky, je nutné připsat zpáteční adresu a přiložit známku.

Autor: OLDŘICH TICHÝ
Zdroj: Mladá fronta Dnes
logo_dnes.jpg

Komentáře