Údajný požár se změnil v planý poplach


Němčovice/Jednotka rokycanských hasičů vyjela v pondělí večer do Němčovic. „Hasiči měli nahlášený požár, na místě ale zjistili, že se jedná jen o pálení bramborové natě u zemědělského objektu. Jednotka se tak vrátila zpět na základnu,“ uvedla včera mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Tolik dnešní Rokycanský deník. Já k tomu dodávám:

V konkrétním případě se jednalo o zapálení dvou hromad bramborové natě, údajně neznámou osobou, nedaleko němčovického kravína, jehož sklad je zcela naplněn balíky sena a slámy. V případě, že by vítr zavál hořící nať do seníku, asi bychom se nestačili divit, co by to pak bylo za vatru! Také se našli svědci, kteří viděli tuto neznámou osobu na hořící hromadu ještě přikládat. Zároveň bych chtěl poděkovat našim hasičům za rychlou reakci při vyhlášeném požárním poplachu a všem všímavým občanům za ostražitost. Říká se, že je lepší pět planých poplachů, než jednou přijet pozdě.

Na druhou stranu – je takový problém, aby ten občan, který potřebuje spálit větší množství nějakého materiálu (větve, posklizňové zbytky apod.) na zahradě, na louce, v lese či na poli, se spojil s místními hasiči, požádal je o asistenci s cisternou s vodou na místě pálení a zároveň také nahlásil včas pálení profesionálním hasičům, což lze učinit velmi jednoduše elektronicky na adrese www.hzspk.cz, případně požádat o nahlášení pálení obecní úřad či starostu. Nebudou pak vznikat zbytečné výjezdy k planým poplachům, protože všichni budou o pálení vědět a případná hlášení o domnělém požáru budou volajícímu vysvětlena. V současné době, kdy panuje dlouhodobě velké sucho a je všude málo vody, je jakékoliv divoké pálení od občanů velmi nezodpovědné. V případě, že občan zapálí na zahradě nebo dvorku hromadu provlhlého listí a trávy, tak se navíc ještě jedná o jeho velkou bezohlednost k okolí, protože dým nejen obtěžuje sousedy v okolí, ale velmi často zakouří celou vesnici.

Takže: Pokud pálit, tak jen suchý materiál, se zajištěnou asistencí a zdrojem požární vody a vše předem nahlásit.

Karel Ferschmann, starosta obce
Zdroj: Rokycanský deník, komentář starosta obce
051109-5.jpg

Komentáře