U Berounky se začíná rýsovat sjezdovka


Do Čivic by už za dva roky mohli jezdit lyžaři, starostové chtějí spojit i oba břehy řeky.

Tak kam pojedeš na sjezdovky? No přece na Berounku. Tento absurdní dialog by mohl nabýt už za necelé dva roky reálných rozměrů. Severní svah nad Berounkou u Čivic na Plzeňsku se totiž má proměnit ve sjezdovku.
„Projekt je hotový, letos bychom rádi vyřešili majetkoprávní vztahy a zahájili stavební řízení. Když všechno klapne, spustíme to v zimě na konci roku 2011,“ řekl Právu Vladislav Černý, který na blízkém jezu provozuje malou vodní elektrárnu a také je funkcionářem svazu lyžařů.
Na vrchol svahu má vést 330 metrů dlouhá kotva, v plánu je i malý padesátimetrový dětský vlek. Hlavním trumfem je řeka, která umožní čerpání vody na umělé zasněžování. „Už to máme odzkoušené, měli jsme tady půjčené sněhové dělo a funguje to perfektně,“ podotkl Černý.

Hahnenkamm to nebude

U Berounky samozřejmě nevyroste žádný Hahnenkamm. „Bude to svah spíše pro začínající lyžaře, ti zkušenější raději vyrazí na Javor nebo do Alp,“ podotkl Černý. „Možná připravíme nabídku pro školy v okolí, které by si zde mohly zpestřit vyučování, a uvažujeme i o tom, vypravovat sem z Plzně o víkendech pendlový autobus,“ dodal Černý.
Starosta nedalekých Němčovic Karel Ferschmann (SNK) nápadu fandí: „Díky možnosti umělého zasněžování to není vůbec hloupá úvaha, naopak je to velice zajímavý nápad.“

Lávky na obzoru?

Řeku by v inkriminovaných místech navíc měla překlenout nová lávka. Ta má spojit němčovickou část Olešnou s protilehlými Čivicemi – ty patří pod ves Dobříč. „O propojení obou obcí usilujeme spolu s dobříčským starostou. Dříve se místní mohli navštěvovat alespoň díky pramicovému přívozu, ten už ale desítky let nefunguje,“ připomněl Ferschmann. Přes most v Liblíně je to sedmnáct kilometrů, lávka by ale stála deset miliónů. „Zkusíme dotace, snad pomůže kraj i podnikatelé,“ dodal starosta. Kraj se tváří vstřícně. „Tu myšlenku podporujeme,“ uvedl náměstek hejtmanky Ivo Grüner (ČSSD). „Nechceme, aby se vesnice vylidňovaly. Lidé by se měli stýkat, mělo by to tam žít a to nejen v létě, když jsou tam vodáci a turisté.“
O lávce uvažují i o třináct kilometrů výše po proudu – v obci Rakolusky. „Záměr tu je, sehnat deset miliónů se ale zatím jeví jako nereálné,“ podotkl tamní starosta Antonín Levý (SNK).

Autor: Ivan Blažek
Zdroj: deník Právo
Zimní-hory-sjezdovka-Javor-noční-lyžování-1.jpg

Komentáře