Týdeník Pět plus dva


NĚMČOVICE / Sto padesát obyvatel bydlí v obci, která letos zvítězila v soutěži Vesnice roku. Starosta Karel Ferschmann neskrývá nadšení, ale zásluhu na tomto úspěchu si nepřivlasťnuje. „O titul Vesnice roku jsme se ucházeli už pojedenácté. Zpočátku jsem vlastně soutěžil sám a upřímně řečeno – nebylo ani moc co ukázat. Postupem času se však ke mně přidávali další a letos vlastně už úplně všichni. Je to naše společné dílo,“ říká starosta.
To je podle něj možná právě příčina toho, proč obec Němčovice vyhrála. Komise ocenila, že se zapojila celá vesnice, navíc s velikým nadšením a zároveň s patřičnou vážností. „Lidi u nás táhnou za jeden provaz, což je důležité k tomu, aby se všechno povedlo,“ usmívá se Ferschmann. Obyvatelé Němčovic měli skutečně co ukázat. „Máme několik preferencí, které dlouhodobě plníme. Je to třeba trvale udržitelný život, snažíme se myslet ekonomicky a hlavně ekologicky,“ vysvětluje Karel Ferschmann. To znamená, že stavby, které v obci přibyly, plní svůj význam a na jejich provoz jsou peníze.
Od roku 2005 funguje v obci kořenová čistírna odpadních vod, už sedm let zajišťuje vytápění obecních bytů, úřadu, knihovny, garáží i hasičské zbrojnice tepelné čerpadlo, sběrný dvůr odpadů je otevřen nepřetržitě. Komisařům se moc líbilo i originální, ovšem zmenšené hasičské auto, které velcí hasiči vyrobili těm malým – soptíkům. Vystavěli zde i tenisový kurt, pracují na fotbalovém hřišti, udržují v provozu koupaliště i s teplou sprchou.
Velmi silný je v Němčovicích spolkový a společenský život, v roce 2011 právě v téhle kategorii získali Němčovičtí modrou stuhu. A v roce 2006 zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Slavnostní předání ceny se konalo v Němčovicích tuto sobotu. O vesnici roku se v Česku soutěží od roku 1995, v celé zemi porotci posuzovali 273 obcí.
logo_5_plus_2_dny.png

Komentáře