Týdeník 5plus2 – Pro dopisy do hospody


NĚMČOVICE / Nejen v Němčovicích jsou zaměstnaní lidé v podstatě bez šance vyzvednout si na spádové poště své zásilky. „Se zaměstnaností je to u nás bídné, dojíždí se až do Plzně nebo Rokycan. To znamená brzké ranní vstávání a návraty odpoledne či pozdě večer,“ říká němčovický starosta Karel Ferschmann. Jenže pošta v Břasích má otevřeno jen v pracovních dnech a pouze mezi osmou a jedenáctou hodinou dopoledne. „To znamená brát si minimálně půl dne volna, a to se lidem kvůli běhání na poštu samozřejmě nechce,“ dodává starosta.
Nechávat zásilky ladem na poště se navíc nevyplácí. Pokud jde o upomínky plateb či rovnou o platební výměry, penále rostou za každý den prodlení. „Doporučené dopisy nemůže od pošťačky přebrat soused, zásilky do vlastních rukou dokonce ani manželka,“ říká Fershmann.
Lidé v mikroregionu Radnicko doufali, že se tenhle problém vyřeší otevírací dobou na poště v Radnicích v sobotu. To ovšem vydrželo jen několik měsíců. „Lidé nechodili,“ konstatuje Miloslav Mrvík z České pošty. „Později uznal, že měl špatné informace, navíc o tom moc lidí nevědělo,“ říká na to Ferschmann. V jeho obci se řešení každopádně našlo.
„O vlastní výdejní místo jsme se snažili dlouho, nakonec to dobře dopadlo. Rozhodli jsme se pro hospodu, kde je otevřeno každý večer a o víkendech, což je ta nejschůdnější varianta. Účetní obecního úřadu a moji paní, která je hostinskou, pošta proškolila,“ říká starosta. Poštovní trezor je přímo vedle pípy.
Česká pošta původně žádost o zřízení vydejního místa v hospodě zamítla. Pak ale vyslyšela přání místních. „Žádostí pana starosty jsme se opakovaně zabývali a výdejní místo nakonec povolili, především s ohledem na potřeby občanů,“ uvedla pro ČT mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Autor: Lucie sichingerová
logo_5_plus_2_dny.png

Komentáře