Třídí odpad, ubývá skládek


V Němčovicích patří ekologie k životu. „Jsem ekolog, a tak třídění odpadu patří mezi hlavní témata, kterými se v obci zabýváme,“ přiznává Karel Ferschmann, starosta Němčovic na Rokycansku, které zvítězily mezi obcemi do tisíce obyvatel. V Němčovicích přijali několik opatření. „Jsme jednou z obcí, kde odpad vyvážíme každý týden. Koupili jsme několik velkoobjemových kontejnerů a máme vlastní sběrný dvůr, kam mohou občané ukládat další odpad, jako je například suť, listí nebo výkopový materiál, ale i elektrospotřebiče,“ prozradil starosta. Díky těmto opatřením se v obci a jejím okolí zatím neobjevila žádná černá skládka. „Má to i jedno negativum – z okolních obcí, kde třídění odpadu nemají tak dobře zorganizované, k nám lidé přivážejí odpadky. Je to však stále lepší, než kdyby to odhazovali někde v okolí,“ míní Ferschmann. Radnice zaměstnává také lidi na veřejně prospěšné práce, které využívá k třídění odpadu z kontejnerů. „Také odpad, který lidé do kontejnerů vyhazují, by normálně patřil do některé z popelnic na tříděný odpad,“ vysvětlil starosta.
V kategorii obcí nad tisíc obyvatel zvítězily Štěnovice. „Vedení obce připravilo podmínky pro to, aby lidé mohli třídit odpad. Největší zásluhu na tom, že jsem vyhráli, mají právě občané. Pokud by oni neprojevili dobrou vůli, nezvítězili bychom,“ říká starosta Jan Nový. On sám poctivě odpad třídí. „V obci máme patnáct míst pro kontejnery na tříděný odpad. Navíc ještě pro občany zdarma organizujeme svozy nebezpečných odpadů a právě jsme dobudovali nový sběrný dvůr, který by měl začít sloužit do měsíce,“ popisuje Nový.
Soutěže, kterou vyhlásil Plzeňský kraj společně s obalovou společností EKO-KOM a Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje, se zúčastnilo 148 obcí z celého kraje. Vítěz získal 15 tisíc korun, druhý deset a třetí pět tisíc korun.

***

* Výsledky soutěže
Obce do tisíce obyvatel:
1. Němčovice (RO)
2. Dolní Lukavice (PJ)
3. Štichov (DO)
Obce nad tisíc obyvatel:
1. Štěnovice (PJ)
2. Horšovský Týn (DO)
3. Domažlice (DO)

Autor: (hos)
Zdroj: Mladá fronta Dnes
diplom2.jpg

Komentáře