Tříděný odpad patří do kontejnerů

V současné době je obec vybavena kompletními sadami barevných kontejnerů na tříděný (separovaný) sběr odpadů. Jsou umístěny v Němčovicích před sběrným dvorem, u Saidlů, na rozcestí u novostaveb, v Olešné u veřejné studny a na rozcestí u Berounky. Modrý kontejner je na papír, žlutý na plastový odpad, zelený na bílé i barevné sklo, šedý kontejner na kovové obaly a hnědý (oranžový) na tetrapacky.

Hnědý (oranžový) kontejner – sem patří nápojový karton neboli tetrapack. Ten je vytvořen z vrstev několika různých materiálů, jejichž vlastnosti se dobře doplňují. První vrstvou je papír, který je lehký, neprůhledný a nejlépe potisku schopný. Další je polyethylen, který je nepropustný pro vodu i mikroorganismy. Poslední vrstvou může i nemusí být hliník, jenž je odolný vůči pronikání vodních par, plynů a některých chemických látek. Některé nápojové kartony (tzv. „aseptické“) jsou složeny ze všech těchto tří materiálů. Fungují podobně jako konzerva a proto se do nich plní nápoje s prodlouženou trvanlivostí (trvanlivá mléka, džusy, víno apod.). Jiné obaly obsahují pouze papír a polyethylen (tzv. „septické“) a používají se na potraviny k okamžité spotřebě (většinou kefíry, jogurtová a čerstvá mléka).

Šedý kontejner – sem patří kovové obaly – železo, hliník a jiné kovy, které jsou samostatným obalem nebo jeho součástí. Jedná se především o takový odpad jako jsou např. hliníkové plechovky od piva, limonád, energy drinků, dále o víčka od jogurtů a paštik, obaly hřbitovních svíček, alobal apod. Dále do něj patří prázdné konzervy, plechovky, plechové uzávěry od zavařovacích sklenic, víčka, klíče, zámky, skoby, hřebíky, medaile a další drobný kovový odpad.

Kontejner na baterie a monočlánky je umístěn u vchodu němčovické restaurace.
8.3.2008 001.jpg

8.3.2008 002.jpg

Komentáře