Tisková zpráva STOP PŘEHRADĚ!


Dopis vládě podpořilo k dnešnímu dni 52 měst a obcí, 2 svazky obcí a 46 organizací. Signatáři v něm na ministry apelují, aby při projednávání a schvalování tzv. Plánu hlavních povodí vyřadili seznam dvou stovek přehrad, které by se v příštích letech staly závazným podkladem pro územní plány
a přípravu dílčích plánů oblastí povodí. Ačkoliv by to mělo bezprostřední negativní dopady na život stovky obcí, plán povodí s nimi nebyl projednán a řada z nich o něm do poslední chvíle neměla tušení.
Organizátoři dopisu jej zaslali všem ministrům, poslancům, senátorům a hejtmanům v úterý
12. prosince. V té době pod ním bylo podepsáno mimo jiné 38 starostů měst a obcí.
„Jsme rádi, že se obce hlásí o své právo spravovat aktivně život ve svém místě a přidávají se k výzvě. Chceme, aby se plány přehrad projednaly řádně se všemi dotčenými obcemi a jejich obyvateli. Chybí nám také transparentní oponentura a podložené důvody, proč by se vlastně mělo tolik nádrží budovat. Naopak víme, že řada vedoucích pracovníků Akademie věd a univerzit tento záměr odborně zpochybňuje, “ říká Jan Beránek, mluvčí iniciativy Stop přehradě.
„Věříme, že jednotliví ministři dají na názor odborníků, o který se opíráme, a zároveň budou respektovat to, že není možné zasahovat do života stovek obcí, aniž by s nimi byla věc řádně a otevřeně projednána. Naši výzvu podpořilo pět desítek obcí a další se během následujících dní ještě přidají,“ dodává Beránek.

Předchozí tiskové zprávy na toto téma najdete na www.stopprehrade.cz.

Kontakt:
Jan Beránek, tel. 604 207 305

Poznámky:
[1] seznam 52 měst a obcí, které se připojily pod dopis ministrům: Bojanov, Bratřejov, Čachrov, Černý Důl, Dolní Kalná, Dolní Loučky, Dolní Olešnice, Hanušovice, Harrachov, Hejnice, Hlince, Horní Kalná, Horní Lomná, Horní Loučky, Horní Olešnice, Hukvaldy, Hustopeče nad Bečvou, Chvalčov, Chříč, Komařice, Kořenov, Kunčice pod Ondřejníkem, Kuřimská Nová Ves, Kuřimské Jestřabí, Lhotsko, Lužná, Leštinka u Skutče, Malá Morava, Milotice nad Bečvou, Nadějkov, Nalžovské Hory, Němčovice, Nové Heřminovy, Odry, Paseky nad Jizerou, Rokytnice nad Jizerou, Řikonín, Skryje, Spálené Poříčí, Spálov, Staré Město, Stříbrné Hory, Svinařov, Šárovcova Lhota, Újezd u Tišnova, Val, Velké Karlovice, Vichová nad Jizerou, Vlkančice, Vojkov, Zlatá Koruna, Žižkovo Pole
[2] seznam 46 spolků a organizací, které se připojily pod dopis ministrům: Ametyst, Arnika, Atelier pro životní prostředí, Beskydčan, CALLA, Česká společnost ornitologická/Birdlife, Českomoravské sdružení pro ochranu přírody, Český a Slovenský dopravní klub, ČSOP Severomoravské regionální sdružení, ČSOP ZO ALCES, ČSOP ZO OLZA, ČSOP ZO Veronica, Děti Země centrum, Děti Země Ostrava, Ekocentrum regionálního sdružení ČSOP Novojičínska, Ekologické sdružení Lískový Dvůr, Energetický informační servis WISE Brno, Federace motoristického sportu, Galacie, Hnutí DUHA, Horní Berounka, Jihočeské matky, Jizersko-ještědský horský spolek, Klíčové hnutí, Libeňský ostrov, Metropolitní region – sdružení ochránců přírody Klecany, Místní akční skupina Rakovnicko, Nadace Partnerství,Nesehnutí, OIS Suchomasty, Pod Rovněmi, Přátelé přírody, Přátelé všech přátel, Sdružení Ochrana vod, Slezská ornitologická společnost, Sojka, Společnost přátel přírody, ZO SZ Kravaře, SZ zastupitelský klub Městská část Praha 3, Unie pro řeku Moravu, Ústav pro ekopolitiku, VAVÁKY – Společnost pro oživení venkova, Vizovické vrchy, Vlastivědný sbor Rakovnicka, Vodácký oddíl Kotva Braník, Zelený kruh,.

Autor: Jan Beránek
Zdroj: www.stopprehrade.cz
TN_P4030290.JPG

Komentáře