Telefon na záchranku nemusí nikdo zvednout


Radnice – Samolepky s novým číslem na záchrannou službu v Radnicích vylepují starostové po nejbližších obcích. Akce má ale jeden problém. Na čísle není zajištěna nepřetržitá služba. Starostové z mikroregionu Radnicko považují za zbytečně zdlouhavé, aby volali záchranáře na tísňovou linku do Plzně, když sanitku rychlé záchranné služby mají přímo v Radnicích. „Jsme přesvědčeni, že Radnicko by mělo mít lékaře, sloužícího čtyřiadvacet hodin denně. Zatím tu je jen sanitka s řidičem a sestrou. Je paradoxní, když z Radnic musím volat záchranku do Plzně, aby v Radnicích vyjela sanitka. Složitě musíme vysvětlovat, kde která vesnička na Radnicku je a tím ztrácíme čas,“ vysvětlil němčovický starosta Karel Ferschmann, co mu na současném systému nejvíc vadí.

Šéf krajské záchranky Jiří Lojda ale oponuje, že zatím nemá tolik lékařů, aby jedním z nich mohl zajistit nepřetržitou službu na Radnicku. „Náš lékař tam nastupuje ve všední dny odpoledne a končí v sedm ráno, přes víkend tam je celý den. Slouží i lékařskou službu první pomoci. Pokud je někdo v ohrožení života, lidé
by měli volat na tísňovou linku 155. Operátorka situaci vyhodnotí a pošle k pacientovi vůz záchranky se zdravotní sestrou z Radnic. Pokud je stav pacienta vážný, z Rokycan nebo z Plzně může okamžitě vyjet další vůz s lékařem,“ vysvětlil Lojda. O samolepkách nebyl podle svých slov starosty dopředu informován.

Pokud by lidé volali na radnické číslo 371 785 333, které starostové mají na samolepkách, jež nyní lepí po obcích mikroregionu, může se stát, že jim sluchátko nikdo nezvedne. „Pokud je sanitka na výjezdu, nikdo jiný telefony nemůže zvednout.

Je to nekoncepční. V případě, že na radnickém čísle nikdo nezvedne telefon, zpožděním může dojít i k vážnému zhoršení zdravotního stavu člověka, který pomoc potřebuje,“ varuje Lojda.

Němčovický starosta ale tvrdí, že počítali i s tím. „Proto jsou pod číslem přímo do Radnic uvedena další tísňová čísla. Máme zkušenost, že záchranná služba hovory zvedá velice rychle. Pokud by telefon v Radnicích jen vyzváněl, může volající okamžitě volat číslo do Plzně,“ vysvětlil Ferschmann

Autor: PETR JEŽEK
Zdroj: Mladá fronta Dnes, 6.12.2004

Komentáře