Starostové obcí na Radnicku kritizují systém Záchranné služby


Starostové obcí na Radnicku kritizují systém Záchranné služby Plzeňského kraje. Podle nich sanitky dojíždějí k případům z Plzně příliš pozdě. Nechali proto vytisknout samolepky, které upřednostňují přímé číslo na radnickou záchranku před centrálním číslem 155. Záchranářům se to ale nelíbí.
Starostové obcí na Radnicku vylepují na veřejných místech samolepky, které nabádají obyvatele, aby nevolali sanitky na čísle 155, ale přímo na telefon záchranky v Radnicích. Centrální dispečink je podle starostů příliš pomalý.

Karel Ferschmann /ODS/, starosta Němčovic:
Stalo se nám v poslední době, že ta sanitka minimálně pětkrát přijela pozdě a byly problémy ty lidi zachránit.

Záchranářům se ale samolepky nelíbí a dokonce jejich šíření považují za nebezpečné. Narušují podle nich jednotu centrálního systému a hrozí, že se lidé pomoci nedovolají. Stačí, aby byla radnická posádka v terénu a nikdo jiný už telefon nezvedne.

Jiří Louda, ředitel Záchranné služby Plzeňského kraje:
Může dojít k prodlevě při zpracování výzvy, oni se tam nedovolají a v důsledku toho může dojít ke zhoršení zdravotního stavu pacienta, případě k jeho úmrtí.

Obyvatelé Radnic nemají k dispozici nepřetržitou lékařskou službu. Sanitkou tu jezdí pouze řidič a zdravotní sestra. Dojezdová doba s lékařem z Plzně se podle lidí pohybuje kolem 20 minut.

Obyvatelé Radnic:
Tady ten kout, konec toho Rokycanska, Zbirožsko, to je dost mimo.

Obyvatelé Radnic:
Je lepší vzít a jet do té Plzně než volat tady záchranku.

Záchranka musela v minulosti kvůli nedostatku peněz místo lékaře v Radnicích zrušit.

Ivan Borek, ředitel Záchranné služby, Rokycany:
Je to kolizní úsek, musím přiznat, že to kolizní úsek trošku je. Určitě by bylo možné, kdyby tam bylo plné posádky, jako byly dříve, to si nebudu nalhávat, to bylo lepší, ale něco je možné realizovat a něco není.

Josef Melich /nez./, starosta Radnic:
Chceme, aby tady ten doktor byl při všech výjezdech sanitek.

Záchranná služba nakonec vyjde lidem na Radnicku vstříc. Od nového roku bude v Radnicích sloužit doktor 24 hodin denně.

Autor: Karel Vovesný
Zdroj: Večerník ČT1

Komentáře