Starosta s cisternou zachraňoval pulce


Pomoc plzeňským ekologům nabídl starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann. Se speciální hasičskou cisternou, která je schopna pojmout až 17 kubíků vody, naplnil starou nefunkční požární nádrž v Plzni-Újezdě.
Hrozilo totiž, že na suchu zůstanou tisíce pulců. „Je to místo, kde každoročně snášejí vajíčka ropuchy obecné. Nádrž byla původně napájena z přírodních vodních zdrojů, které ale byly svedeny do kanalizace. Z nádrže pomalu mizí voda. Letos na jaře byla situace ještě kritičtější. Málo pršelo a hrozilo, že nádrž vyschne úplně a pulci tam zahynou,“ řekl vedoucí záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.
Podle něho přirozených biotopů k rozmnožování obojživelníků v přírodě ubývá, a tak berou za vděk uměle vytvořenými nádržemi či přírodními koupališti. „Nejprve jsme vysbírali ze dna nádrže odpadky a pak ji nechali napustit. Původně jsme chtěli jen přečerpat vodu z blízkého potoka, ale ten je také téměř vyschlý. Využili jsme proto nabídky Karla Ferschmanna, který poskytl speciální cisternu s rozšířenou kapacitou. Jen její naplnění vodou z řeky trvalo přes hodinu,“ uzavřel Makoň.

Autor: Patrik Biskup
Zdroj: Deník Právo
Pulci-1.jpg

Komentáře