Soutěž odhalí nejlepšího třidiče


Plzeňsko/Osmdesát pět obcí z Plzeňského kraje se přihlásilo do letošního druhého ročníku soutěže ve třídění odpadů pod názvem My už třídit umíme! Soutěží ve dvou kategoriích podle počtu obyvatel.
„V současné době se začaly hodnotit podané přihlášky. Poté bude vybráno prvních patnáct nejlepších obcí do tisíce obyvatel a deset nejlepších obcí nad tisíc obyvatel,“ uvedla Lenka Šlajsová, z Regionální rozvojové agentury.
Hodnotící komise složená ze zástupců společnosti EKO – KOM, Plzeňského kraje a Regionální rozvojové agentury úspěšné obce postupně navštíví. „Výsledky budou vyhlášeny na podzim,“ dodala Šlajsová.
Finančně odměněny budou první tři nejlepší obce v každé kategorii. „Vítěz získá 20 tisíc korun, za druhé místo vyplatíme 15 tisíc korun, bronzová obec si odnese 10 tisíc korun,“ prohlásila Šlajsová.
Cílem prvního ročníku soutěže bylo motivovat představitelé obcí, aby více působili na obyvatele v úsilí odpady třídit. A to se podle slov Šlajsové podařilo. “ Svědčí o tom fakt, že lidé z Plzeňského kraje jsou ve třídění odpadů za rok 2006 na prvním místě v České republice. Právě to nás přimělo k vyhlášení i druhého ročníku. Zvítězit je sice těžké, ale ještě těžší je udržet si prvenství,“ doplnila Šlajsová.
Porota zhodnotí nejen množství vytříděného odpadu, ale i poskytování informací, stav sběrných dvorů či spolupráci obce v oblasti osvěty a výchovy s ostatními organizacemi.
Prvenství v soutěži obhajují Němčovice a Štěnovice. „Letos jsme se přihlásili opět. Tato soutěž města a obce motivuje. Je to určitě zajímavé porovnání,“ uvedl starosta Štěnovic Jan Nový.

Autor: DAVID LAŠTOVKA
Zdroj: Plzeňský deník
tit450.jpg

Komentáře