Sochu našlo skoro detektivní pátrání


Rokycansko/Praha – Jedna z možná pouhých tří soch Ecce Homo v republice málem skončila v propadlišti dějin. Sloup se sochou, který stával do roku 1994 u dvora Zavadilka na rozhraní Olešné a Liblína, objevil na sklonku loňského roku němčovický starosta Karel Ferschmann ve velmi zanedbaném stavu. Památka se přitom před jedenácti lety měla ocitnout v rukou nejpovolanějších – v péči restaurátora. Jenomže pak vyschl tehdejšímu okresu zdroj financí na pokračování prací. Místní si dokonce mysleli, že sochu někdo ukradl. Ta ale roky odpočívá v lapidáriu v Rámové ulici v Praze.
„O sochu opírali štukatéři pomůcky, na hlavě měla popelník. Tohle už naštěstí zmizelo. Zbytek měl být umístěn na jakési zahradě u Prahy,“ líčí nepříjemné překvapení Ferschmann. „To bylo nedopatření. Na místě dělali cizí pracovníci,“ vysvětluje restaurátor Petr Vitvar, podle kterého se podstavec pískovcové skulptury ocitl na vzdálené zahradě kvůli tomu, že právě zde bývalo před smrtí jeho kolegy pracoviště restaurátorů. Dědici si už ale podle něj takové využití pozemku nepřáli. Samotná socha je po dřívějším zákroku zrestaurovaná pro muzejní účely.
„Teď záleží na jejím využití. Ale podstavec je v havarijním stavu,“ říká Vitvar.
Němčovice získaly kulturní památku s letopočtem 1722 darem od sousedního Liblína. Teď tady uvažují o tom, že by postavu zbičovaného Krista umístili do kapličky v Olešné.
„Socha s podstavcem se ale do kapličky nevejde,“ upozorňuje Jana Cinkeová z rokycanského odboru kultury. I pro to má Ferschmann řešení.
„Ven před kapli bychom dali kopii a originální podstavec bychom rádi vrátili zpátky na původní místo mezi dvěma jasany u Zavadilky,“ myslí si starosta, který kvůli zdánlivě zmizelé soše absolvoval téměř detektivní pátrání. U Zavadilky by s podstavcem zůstal i odkaz na umístění sochy.
Tyto plány ale nejsou zadarmo.
„Je šance získat finance z krajského programu na obnovu památek,“ říká Cinkeová. Podle Vitvara by se nejvyšší cena mohla pohybovat kolem 450 tisíc korun.
„Změnou technologie při výrobě kopie se lze dostat i níž,“ dodal restaurátor.

Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Zdroj: Rokycanský deník
8.2.2005 022.jpg

Komentáře