Snažíme se odsouzené zařadit do dobré party, říká starosta


Němčovice – Zatímco většina starostů má s obecně prospěšnými pracemi ve svých obcích a městech spíše špatné zkušenosti, v Němčovicích na Rokycansku této možnosti využívají. „Tento druh trestu si u nás odpracovalo už více lidí. Také jsme se s několika z nich museli kvůli prohřeškům rozloučit. V žádném případě nás to však neodradilo a budeme v tom pokračovat,“ říká starosta Němčovic Karel Ferschmann.
Obec našla jednoduchý recept na to, jak si s mnohdy problémovými lidmi poradit. „Pravidelně zaměstnáváme lidi z evidence úřadu práce. Ti samozřejmě vesměs mají zájem pracovat. A právě k nim zařadíme lidi s alternativním trestem,“ popisuje starosta způsob sestavování pracovních kolektivů při práci ve prospěch obce.
Zástupcům radnice tak podle slov Karla Ferschmanna odpadne nejtěžší okamžik celého procesu -kontrola nového pracovníka z řad odsouzených. „Skupinka se dokáže vzájemně ohlídat, ale také vyhecovat k práci. Nesetkali jsme se ani s krádežemi nářadí, jako například kolegové z jiných obcí. Všichni pracují jako parta, a tak je jedno, jestli se staráme o devět nebo deset lidí,“ konstatuje Ferschmann.
Nicméně starosta přiznává, že někteří z odsouzených se zpočátku snaží práci vyhnout. „Domlouváme jim, v některých případech určím práci individuálně tak, že stanovím dobu, za kterou musí být vykonána. Nestane se tedy, že by dotyčný jednu díru kopal dva týdny. Je mi jedno, kdy práci vykonává. Někteří totiž mohou chodit pouze odpoledne po práci, někdo jen o víkendu,“ dodává Karel Ferschmann.

Autor: Iva Hosmanová
Zdroj: Mladá fronta Dnes

Komentáře