Smír: Farmáři zaplatí za zabahněnou Olešnou


Farmáři zaplatí za zabahněnou Olešnou
Lidé z Olešné na Rokycansku už nemusí s obavami pozorovat oblohu a čekat, kdy začne liják a jejich obec zaplaví bahno z polí. Po šesti letech sporů zemědělci navrhli smír a zaplatili obci půl milionu.

NĚMČOVICE Před šesti lety připadalo Karlu Ferschmannovi, starostovi Němčovic na Rokycansku, že jde do boje s větrnými mlýny. Začal se soudit se zemědělskou společností, která hospodaří na polích v širokém okolí. Nemohl se smířit s tím, že po téměř každém dešti je vesnička Olešná patřící pod Němčovice zatopená masami bahna z okolních polí osázených kukuřicí.
Zemědělci po celou dobu opakovali, že vše je v naprostém pořádku. „V Němčovicích asi začalo pršet až poté, co zde začal starostovat pan Ferschmann,“ ironicky prohlásil před třemi roky Václav Spurný, agronom Kladrubské a. s.
I někteří znalci u soudu tvrdili, že zemědělci nic neporušují. Rokycanský soud jednou žalobu Němčovických zamítl, odvolací soud v Plzni však verdikt zrušil.
V létě 2008 krátce po poslední povodni popisovala pětasedmdesátiletá Dana Holotová z Olešné, jak se jí voda s bahnem pokaždé prožene zahradou a za sebou zanechá jen spoušť. „Když jsem viděla, jak se blíží černé mraky, jen jsem si vzala pláštěnku, zavřela slepice a čekala jsem, co se stane,“ vyprávěla žena. V červnu 2008 jí voda s bahnem projela zahradou hned dvakrát za osm dnů. Teď už si mohou všichni oddechnout. Vedení zemědělské společnosti Kladrubská a.s. uzavřelo po šesti letech soudů s Němčovicemi smír. Součástí dohody, o které včera starosta Ferschmann informoval, je kromě zaplacení bezmála půl milionu korun obci i uznání odpovědnosti zemědělské společnosti za způsobené škody a příslib. Jaký? Že kolem Olešné už nebudou v budoucnosti pěstovat rostliny, jež neudrží za dešťů úrodnou půdu na svém místě. Jako první o uzavřené dohodě informoval server Aktuálně.cz.
Starosta Karel Ferschmann říká, že smír uzavřeli před týdnem. „Nechtěl jsem o tom mluvit dříve, než nám peníze přijdou na účet. Proč zemědělci uznali svoji odpovědnost až teď, se mohu jen dohadovat,“ říká s uspokojením Karel Ferschmann. Kontaktovat předsedu představenstva Kladrubské a.s. se včera redakci nepovedlo.
Případ němčovických může být inspirací pro starostku Úlic na severním Plzeňsku. Tuhle obec zaplavilo bahno z polí letos v květnu. Jestli také budou řešit problém prostřednictvím soudu, ale nechtěla předjímat.

Foto popis| Má důvod k radosti Karel Ferschmann, starosta Němčovic, už ví, že jeho letitý boj s farmáři nebyl marný.
Foto popis| Kde leží Němčovice a Olešná
Foto autor| Foto: Jiří Bervida, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – plzeňský kraj
images6.jpg

Komentáře