Škamny vystřídá knihovna


Z původně autobusové zastávky do nového sídla v bývalé škole se má nejpozději do čtyř let přestěhovat obecní úřad v Němčovicích. Obec se totiž nedávno opět stala vlastníkem objektu, který se v roce 1970 dostal do rukou JZD.

„Vidím v tom určitou symboliku. Získat školu zpátky se nám totiž povedlo ve stejné době, v níž byl před 130 lety položen její základní kámen,“ radoval se němčovický starosta Karel Ferschmann. S čerstvým dokladem o vlastnictví objektu, připravenou projektovou dokumentací a se stavebním povolením, na kterém sotva oschla razítka, se obec stihla přihlásit do programu pro podporu výstavby obecních bytů ministerstva pro místní rozvoj.

„Termín byl šibeniční, do 31. března. Ale dokázali jsme to,“ oddychl si starosta obce, jejíž rozpočet by bez dotací rozsáhlou rekonstrukci objektu neutáhl.

Právě do přízemního bytu bývalého řídícího školy se ze stísněných prostor přestěhuje obecní úřad. Němčovice tak získají rovněž místo pro knihovnu s internetem.

„Přístavbou do zahrádky vznikne zasedací místnost v podobě zimní zahrady, situované na jih, a vstupní schodišťová kaskáda,“ plánuje Ferschmann. Nájemníků v prvním patře se rekonstrukce nedotkne, pod novou valbovou střechu mají přibýt další dva byty.

„Právě proto usilujeme o ministerskou dotaci ve výši 550 tisíc korun na jeden byt,“ dodal starosta, který čerstvě nabytý objekt hodlá vybavit tepelným čerpadlem. Opět za pomoci dotace, tentokrát ze státního fondu životního prostředí. Celkové náklady na přestavbu budovy však dosud nejsou k dispozici.
Zdroj: Rokycanský deník

Komentáře