Samet listopadu lidem zhrubl.


Blíží se 17.listopad. V kalendáři je toto dvojnásobné výročí pohnutých historických událostí zatrženo jako Den za svobodu a demokracii. Pondělní státní svátek si však většina měst a obcí na Rokycansku připomene jen vyvěšením vlajky. Shodli se na tom na obecních a městských úřadech v Rokycanech, Hrádku, Radnicích, Mirošově, Strašicích i ve Zbiroze. Žádné oficiality nechystají.
Je to dobře nebo špatně? K tragickému dění roku 1939, které vyvrcholilo zatýkáním, popravami a uzavřením českých vysokých škol nacisty, patří spíše tichá vzpomínka. Sametový listopad z roku 1989 je zase pro hodnocení historií stále příliš čerstvý. Mnoha lidem zhrubl, bytostně se jich dotýká například v souvislosti s nezaměstnaností nebo nevyplacenými mzdami. „Spokojme se s prodlouženým víkendem,“ říkají si.
O tom, zda pondělní výročí slavit, diskutovali ve čtvrtek zastupitelé v Němčovicích. Nakonec také zůstanou u prosté vlajky. „Lidé jsou spíše nespokojení a nemají chuť oslavovat. Je to smutné, vždyť 17. listopad připomíná několik významných událostí,“ přemýšlí němčovický starosta Karel Ferschmann, který se v devětaosmdesátém ocitl takřka v centru dění. „Lidé jsou rádi, že už je nikdo nenutí chodit do povinného průvodu,“ vysvětluje Ferschmann.
Z jeho slov tak bezděky vyplývá, že nás během posledních čtrnácti let nikdo nenutí k nadirigovanému neupřímnému jásání.

Autor: Květa Matějovcová
Zdroj: Rokycanský deník
05.jpg

Komentáře