Rokycanský deník: Transparentní účty obce nelákají


„Finanční transakce máme v Němčovicích vždy vyvěšené na úřední desce,“ říká starosta

Rokycansko – Obce začínají nově používat transparentní účty. Kdokoliv s přístupem k počítači muže vidět, za co úřady utrácí a kolik peněz z ročního rozpočtu odchází. Rokycanského okresu se to podle průzkumu Deníku prozatím netýká.
„Určitě tuto možnost nekritizuji. Kdo se chce podívat, ať se podívá. Řadu věcí, které se týkají peněz v obci, máme stejně vyvěšené na úřední desce,“ uvedl starosta Němčovic Karel Ferschmann. „Zatím o transparentním účtu neuvažujeme, a to i přesto, že jsme otevřená radnice. Lidé by se měli zajímat spíše o celkové hospodaření v obci, než o jednotlivé položky,“ pokračoval. „Průběžné informace o nákupech nebo prodejích dáváme vždy na úřední desku. Je to ale otázka spíše pro větší města, než pro malé obce. Ty mají totiž daleko větší rozpočet a tam by mohl být při různých nákupech skrytý nějaký vedlejší zájem,“ uzavřel Ferschmann. Podobného názoru je také Jan Altman, starosta Radnic. „Do budoucna o transparentním účtu neuvažujeme. Nemáme problém s tím, aby se kdokoliv přišel zeptat na městský úřad, za co se vydaly peníze.“ „Prozatím jsme nezaznamenali, že by nějaká poptávka byla,“ uzavřel Altman.
Zeptali jsme se také obyvatel Rokycanska, zda by tuto možnost uvítali a co si o tom myslí. „Pokud něco potřebuji zjistit, jdu se zeptat přímo na radnici. Ale většinou je mi to jedno. Důvěřuji těm, které jsme si do zastupitelstva zvolili, že by rozpočet města nerozkrádali,“ uvedl Pavel Blažek. Také Renáta Sadílková je obdobného názoru. „Když to bude veřejné ráda se podívám. Ale určitě to nutné není.“ „Myslím, že je dobré vědět, kam jdou peníze z našich daní,“ prozradil Zdeněk Karásek. „Takhle to mělo být už dávno a všude,“ konstatoval Jan Veselý.

Autor: Jana Vaníková
tit450-1.jpg

Komentáře