Rokycanský deník: Rozparcelování polí? Nařízení unie…


Problém vyplavené půdy do obydlených částí lidé na Rokycansku důvěrně znají

Rokycansko – V řadě míst okresu se místní obyvatelé podivují nad vytýčením pruhů v polích a ptají se na jejich důvody. Ty jsou poměrně prosté. Jde o nařízení Evropské unie. Ta totiž reaguje na problematiku vyplavování půdy z polí do obydlených částí při přívalových deštích.
Právě tyto problémy a značné škody už zaměstnaly nejedno zastupitelstvo a přidělaly vrásky občanům, jejichž pozemky a domy stojí v blízkosti polností. Hmotné újmy byly nemalé, stejně jako náklady na odstraňování pozůstatků velké vody. Problémy s tím v minulosti byly například v Dobřívě, Němčovicích a Kařezu.
Nově by tak měl být pruh pole v blízkosti obydlí osázen zcela jinou plodinou, než je třeba kukuřice, která splavované bláto dokáže lépe zachytit a nepustí ho v takové míře dál. „Důvod je prostý. Nařizuje nám to Evropská unie a podmiňuje tím poskytnutí dotací. Například na poli u Pavlovska bude osázena kukuřice a aby jsme zabránili vyplavovaní z polí, musíme v pásu zasadit nějaké hustě rostoucí plodiny, které toto omezí. Takto postupujeme v řadě míst okresu,“ prozradil ředitel Příkosické zemědělské společnosti Ladislav Vágner.

Autor: Martin Spal
tit450-1.jpg

Komentáře