Rokycanský deník: Němčovičtí se pyšní další trofejí


Obec triumfovala v soutěži o nejlepší sběrný dvůr (kategorie do 10 tisíc obyvatel) a získala třicet tisíc korun

Němčovice – Letopočet 2013 je pro Němčovice neuvěřitelně úspěšný. Vesnice roku 2013 Plzeňského kraje nyní získala další prestižní ocenění!
Po více než půlročním hlasování zná soutěž Sběrný dvůr roku své výherce. V kategorii měst nad deset tisíc obyvatel zvítězilo Uherské Hradiště. Ovšem mezi obcemi do deseti tisíc lidí zabodoval dvůr v Němčovicích.
„Konfrontace se odehrávala ve dvou rovinách. Pokud jde o to hmatatelné dění, můžeme se ve srovnání s konkurencí pyšnit otevírací dobou. Denně od devíti do sedmnácti hodin včetně sobot, nedělí i svátků. A věřte, že si spoluobčané rychle zvykli,“ konstatoval včera starosta Karel Ferschmann. V areálu, na jehož konci vyrostl dnes už proslulý útulek pro psy, navíc přijímají všechny komodity včetně autovraků. Samozřejmostí je vystavení dokladu o likvidaci vozidla. Druhou částí soutěže je zmíněná volba prostřednictvím internetu. „Začínalo se hlasovat už někdy v červnu, jenže zpočátku za hodně nejasných podmínek a pravidel. Až na podzim došlo ke zpřesnění regulí. Naši obyvatelé mají internet zdarma a umí s ním zacházet. Takže patrioty vesnice nenechalo tohle klání chladnými a většina z nich oslovila i příbuzné, kamarády a známé v okolí,“ dodal představitel Němčovic.
Pořadatelem soutěže je nezisková organizace ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení. „Cílem bylo kromě nalezení nejlepšího sběrného dvora také získat zpětnou vazbu veřejnosti a pomoci tak dále zlepšovat a rozšiřovat služby sběrných dvorů. To se nám díky velké účasti hlasujících podařilo splnit,“ komentovala výsledky Ansorgová, manažerka komunikace společnosti Hana Ansorgová. Ideální sběrný dvůr by měl být co nejdostupnější, uklizený, s ochotnou obsluhou, přívětivou otevírací dobou a širokým rozsahem odebíraných komodit. Němčovičtí podmínkám vyhověli a obdrželi tak dotaci třicet tisíc korun. Zkrátka nepřišli ani tři hlasující, kteří získali mobilní telefony a velkokapacitníUSB flash disky.

Letošní bilance Němčovice se staly Vesnicí roku v Plzeňském kraji. Medailové stupně na republikové úrovni se jich sice netýkaly, ovšem folklórní sdružení při Senátu ČR ocenilo úsilí sběratele Jiřího Nového, který si v úterý jede pro cenu do horní komory parlamentu.

Autor: Václav Havránek
tit450-1.jpg

Komentáře