Rokycanský deník: Němčovice jsou přívětivé, Zbiroh akční


Němčovice jsou přívětivé, Zbiroh akční

Němčovice, Zbiroh – Zodpovědný přístup v nakládání s odpady lze dokumentovat na příkladu dvou dalších míst okresu.
Němčovice – loni zde získali v kategorii obcí titul Nejpřívětivější sběrný dvůr při republikové soutěži. “ Lze u nás odevzdat prakticky všechno včetně autovraků,“ uvedl starosta Karel Ferschmann. Provozní doba je nadstandardní (denně od 9 do 17 hodin včetně sobot, nedělí a svátků). Obec si to může dovolit, protože vedle sběrného dvora má útulek pro psy. „Takže personál tam musí chodit každý den a když někdo v neděli přijede s ledničkou nebo s televizí, tak ho přece nevyhodíme. Proto si k nám lidé zvykli jezdit,“ řekl starosta, podle nějž není v republice není sběrna, která má tak variabilní provozní dobu.
Němčovice mají výhodu v tom, že sběrný dvůr provozují vlastními silami. „Všechny ostatní obce provoz dvora předaly svozové firmě, a ta jim účtuje náklady na provoz. Nemáme tu žádné černé skládky,“ pochlubil se Ferschmann. Němčovice učinily další významný krok. Začaly si popelnice vyvážet samy. Přineslo to nejen úsporu, ale i zaměstnání místních.
A jaké poplatky se v němčovickém dvoře platí?
Vše zadarmo mají lidé, kteří v obci bydlí nebo tu mají nemovitost, z níž platí poplatek za likvidaci odpadu. Ten je v Němčovicích poměrně vstřícný – 500 korun. Ani přespolní neplatí za elektrozařízení, sklo, papír, plasty, tetrapacky a autovraky, zaplatit musí za objemový odpad, stavební suť a nebezpečný odpad.
Zbiroh – ve Sládkově ulici sídlí firma se širokým záběrem nakládání s odpady. Vykupují zde kovy (barvené i klasické železo), autobaterie, atd. Předností společnosti je akční rádius. Pro přebytečné věci si pracovníci dojedou a mají k dispozici moderní techniku (hydraulická ruka, atd.). Platba se pochopitelně odehrává v hotovosti!

167067_165451130169581_163967440317950_337015_8160764_n.jpg

Komentáře