Rokycanský deník: Do obvodu Radnic je zařazeno sedmnáct obcí


Do obvodu Radnic je zařazeno sedmnáct obcí

Radnice – Centrum severu okresu, Radnice, jsou při nadcházejících komunálních volbách kromě sebe registračním místech i pro šestnáct dalších obcí. Dohromady tedy 17. Aniž by ještě byly známé jmenné seznamy, už si okrsek připsal dvě zajímavosti. Jednak se v něm nachází celek, a sice Břasy, kde bylo ustavených 11 kandidátních listin. „Jedná se o osm nezávislých sdružení, dvě politické strany, konkrétně ČSSD a KSČM, a potom jednoho nezávislého kandidáta, který jde do voleb samostatně,“ sdělila za registrační místo tajemnice úřadu Olga Poláková. Podle zjištěných informací chtějí v novém období o vedení usilovat představitelé a sympatizanti všech tří posledních ´vládnoucích´ skupin.
Druhou zvláštností – v celém Rokycansku jedinou – je situace v Újezdu u Svatého Kříže. Vzhledem k tomu, že zájem kandidovat měl pouze jeden nezávislý, ale zastupitelstvo je sedmičlenné, komunální volby se v říjnu v obci neuskuteční. „Podle informací z Ministerstva vnitratambudejím ustavený správce pověřený řízením obce do doby, než ministerstvo vypíše náhradní termín pro volby ve všech podobných místech,“ informovala Poláková.
„Avizoval jsem, že po pěti obdobích končím,“ uvedl nynější starosta Josef Kořínek. „Jednak mě k rozhodnutí přivedl veliký nárůst administrativy. Kromě toho – vzhledem k připomínkám některých občanů, kteří vidí priority obce a další věci jinak, jsem také chtěl, aby dostali prostor. Nešli ale do toho, takže jsme bez dostačující kandidátky,“ konstatoval Kořínek. O dalším vývoji soudí: „Myslím, že lidé tu vědí, kdo pro druhé dělá, a věřím, že se nenechají omámit nesplnitelnými sliby.“ Objevily se také zprávy, že se jednalo o možném sloučení Újezda a Němčovic. „Spíše šlo o hospodské řeči. Je ale fakt, že ze zákona stačí ke sloučení souhlas dvou zastupitelstev a dohoda, kdo bude mít správu. Je ale otázka, zda bychom se za Němčovice chtěli slučovat s větším celkem, kde navíc panuje velký rozkol mezi lidmi,“ konstatoval starosta obce Karel Ferschmann. „Kdyby se jednalo například o menší Kamenec, s nímž jsme dokonce v historii spojení byli, šlo by zase o úplně jinou situaci,“ vysvětloval. Zajímavě se může vyvinout situace i jinde, výjimkou nejsou ani Radnice. Tam jsou ustavené čtyři kandidátky. „Jedná se o dvě politické strany – ODSaČSSDa dvě sdružení nezávislých kandidátů,“ konkretizovala Poláková. Podle informací Deníku by v nich (v uvedeném pořadí) měli být lídry Jaroš, Mentlíková, Altman a Vonásek.
Hodně kandidátek je také ve Skomelně – devět – ale na nich každý nezávislý figuruje sólo a rozhodnout se místní musí pro sedm z nich.
V Hlohovicích, kde jsou do jednoho celku sloučené čtyři obce, mají tři sdružení nezávislých kandidátů.
V nevelkých Sebečicích byla ustavená dvě sdružení nezávislých kandidátů a jeden kandidát jde samostatně.
V drtivé většině obcí – jedenácti – pak rozhodování nepřinese dilema, protože tam byla podaná vždy jen jediná kandidátka. Jedná se o Bezděkov, Bujesily, Chlum, Chomli, Kamenec, Kladruby, Lhotku u Radnic, Liblín, Němčovice, Přívětice a Vejvanov.

tit450-1.jpg

Komentáře