Záchranka posílí jen v Radnicích * Další změny se nechystají
Posílení se od Nového roku dočká systém krajské zdravotnické záchranné služby. Starostové obcí z Radnicka si vydupali, aby na výjezdovém stanovišti v Radnicích byla nepřetržitá lékařská služba.
Další posilování zatím není aktuální, i když bez lékaře funguje také záchranka v Tachově a omezená je i služba ve Stodě.
Telefonní číslo na samolepkách
„V Radnicích bude od 1. ledna sloužit lékař 24 hodin denně. Dosud nastupoval ve dvě odpoledne a končil v sedm ráno, o víkendech sloužil nepřetržitě,“ popisuje změnu šéf krajské záchranky Josef Lojda. Lékaři se budou o služby v Radnicích střídat.
V obcích úpravu vítají, spokojeni ale nejsou. „Vadí nám nedostatečná komunikace s vedením záchranky a přílišná centralizace celého systému,“ říká starosta Němčovic a místopředseda mikroregionu Radnicko Karel Ferschmann (nez.). Kritizuje centrální dispečink záchranky.
„Bylo by lepší, kdyby pacienti mohli volat přímo na jednotlivá výjezdová stanoviště. Odpadlo by vysvětlování cesty dispečerkám v Plzni, které venkov tolik neznají. Tím se ztrácí čas. Stále není nic výjimečného, když k nám sanitka na zavolání dorazí za 25 minut, i když limit je čtvrt hodiny,“ dodává Ferschmann.
Obce mikroregionu nechaly vydat 2,5 tisíce samolepek s přímým telefonním číslem na radnické stanoviště a rozdávají je občanům. S tím ale vedení záchranky nesouhlasí. „Radím všem občanům, aby volali jen na tísňovou linku 155, na jiných číslech mohou mít problémy s přivoláním vozu.
Plzeňský dispečink je vybaven digitální mapou a pracovníci jsou schopni vozy navést přesně podle instrukcí pacienta. Výjezdy organizujeme tak, aby byl při náročných zákrocích na místě lékař vždy. Pokud například v Radnicích zrovna neslouží, vyjíždí sestra s řidičem a lékaře posíláme z Rokycan,“ obhajuje současný systém Lojda.
Problémy i jinde
Krajská záchranka má výjezdová místa v Tachově, Plané, Stříbře, Domažlicích, Bělé nad Radbuzou, Klatovech, Horažďovicích, Sušici, Nýrsku, Rokycanech, Radnicích, Kralovicích, Přešticích, Vlčicích u Blovic, Stodě a dvě v Plzni. Bez lékaře je tachovské stanoviště, kde zaskakuje jen doktor pohotovosti, ve Stodě slouží lékař záchranky pouze mezi 15. a 7. hodinou. Je možné, že i tam teď budou volat po nepřetržité službě. Na Šumavě nebo na Tachovsku se navíc opakují stížnosti na nedodržování dojezdových limitů. „Jestli i v jiných místech regionu budou chtít posílení, budeme se snažit vyhovět, ale síť výjezdových míst v kraji je mírně nad republikovým průměrem a rozšíření přináší velké náklady v porovnání s počtem zásahů,“ doplnil Lojda. Provoz menšího stanoviště stojí přes 20 miliónů korun ročně, vyjíždí se k 800 až 900 případů ročně.
„Jezdí se málo, lékaři ztrácejí erudici, služba není atraktivní, sehnat lékaře není jednoduché,“ pokračuje Lojda. Přesto požádal krajské hejtmanství, které záchranku zřizuje, o navýšení rozpočtu organizace. Také nový krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek (ODS) přislíbil, že bude o systému záchranky jednat, včera večer se měl sejít se starosty z Radnicka.
Zdravotní sestra ukazuje nový defibrilátor, který získalo rokycanské stanoviště krajské zdravotnické záchranné služby. Zařízení dokáže měřit EKG, sledovat stav pacientů se srdečními potížemi a v případě potřeby poslouží i k oživování.
Autor: Václav Kozák
Zdroj: Právo