Právo: Zeman hledal lék pro Tachovsko

Zeman hledal lék pro Tachovsko

Třídenní návštěva prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji skončila v pátek na zámku Zbiroh. Ještě před tím se ale Zeman stihl setkat se zástupci a občany Rokycan a Tachova.
Na tachovském náměstí Republiky přišla řeč hlavně na chybějící nemocnici s akutními lůžky a vysokou nezaměstnanost. „Rozumnou šancí je uvažovat o využití nemocnice v Plané, kde velká část kapacity této nemocnice stojí,“ sdělil prezident. Důvodem je skutečnost, že se majiteli nepodařilo dohodnout se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Do Tachova proto za starostou Ladislavem Macákem (ČSSD) v červnu zamíří i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).
Vysokou míru nezaměstnanosti by podle Zemana vyřešilo přilákání nových zahraničních investorů. V souvislosti s tím prezident zmínil například investici výrobce pneumatik Nexen v průmyslové zóně Triangle na Žatecku. „Důležité je, abychom ve spolupráci s CzechInvestem a s dalšími organizacemi usilovali o to, aby podobný investor přišel i na Tachovsko,“ prohlásil. Samou chválu naopak slyšel starosta Rokycan Vladimír Šmolík (ČSSD). Prezident ocenil, že jsou Rokycany nejlepším městem pro byznys, nejsou zadluženy a mají nízkou míru nezaměstnanosti. „Myslím si, že se u nás hrozně fňuká a mluví se jen o katastrofách a problémech,“ řečnil dále a opřel se do bulvárních médií. „Mluvme o úspěších a radujme se z toho, že se nám něco povedlo,“ nabádal občany Zeman a po chvíli citoval Stalina: „Kádry rozhodují o všem. Soudruh Stalin se v tomto případě nemýlil, až na to, že ty nejschopnější kádry nechal postřílet,“ uvedl s odkazem na to, že za občany rozhodují jimi zvolení politici.
Poslední oficiální Zemanovou zastávkou v regionu byl zámek Zbiroh na Rokycansku, kde o samotě poobědval se svojí manželkou Ivanou. První dáma dopoledne absolvovala separátní program v Plzni, kde navštívila Fakultu umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (ZČU).
Prezident si na závěr své návštěvy pochvaloval, že se nikde v kraji nevyskytovali lidé s negativními transparenty.
„Atmosféra je stále přátelštější a přátelštější. Pokud jde o Plzeňský kraj, atmosféra byla velice přátelská ve všech městech, která jsem navštívil,“ zhodnotil na Zbirohu.
Cesta hlavy státu regionem proběhla v klidné atmosféře. Nejvíce emocí Zeman vzbudil v Plzni kritikou kvality fakult ZČU. Plzeňská radnice se v čele s primátorem Martinem Baxou (ODS) vůči kritice školy veřejně ohradila. „Já si naší ZČU velice vážím, dosahuje v řadě oborů vynikajících výsledků a především vím, že její absolventi jsou pro naše město velmi důležití,“ reagoval primátor.
Současný prezident slíbil, že kraj navštíví i příští rok. Kromě Plzně zavítá například do Domažlic nebo do krajské vesnice roku 2013 Němčovic, kterou letos musel vynechat.

logo-pravo.png