Pozvánka do knihovny


Co takhle třeba Bohumil Hrabal a jeho kniha „Obsluhoval jsem anglického krále“?. Během měsíce ledna přišel do kin nový film Jiřího Menzela natočený právě podle této knihy. Ať jste film viděli nebo ne, ale knížku jste nečetli, přijďte si ji vypůjčit. Její přečtení stojí za to.
Knížka se trochu liší od jeho pábitelských příběhů. Je to zpověď životní cesty jediného člověka. Celý je vlastně monologem staršího číšníka Josefa Dítěte, který zevrubně líčí své životní osudy. V pěti rozsáhlých kapitolách se postupně odvíjí příběh od bezvýznamného pikolíka, jehož snem je stát se zámožným, světově proslulým hoteliérem a milionářem.
Sám autor o knížce napsal:“Texty jsou psány v prudkém letním slunci, které rozpalovalo psací stroj tak, až se několikrát za minutu zakusoval a koktal. Nemoha hleděti na oslnivě bílé čtvrtky papíru, neměl jsem kontrolu toho, co jsem psal, psal jsem tedy ve světelném opojení automatickou metodou, světlo slunce mne tak oslepovalo, že jsem viděl jen obrysy třpytícího se stroje….“

Autor: Knihovnice
ExLibris.jpg

Komentáře