Postaví psí útulek, který využije více než dvacet obcí


Němčovice – V Němčovicích na Rokycansku chtějí postavit útulek, který by vyřešil problém zatoulaných psů ve 23 městech a obcích v severní části regionu.
„Ze zákona se musí o tyto psy postarat obce, ročně za to každá utratí až desítky tisíc korun. V zadním traktu areálu sběrného dvora odpadů má být 12 kotců. Na projekt za zhruba 600 tisíc korun požádal mikroregion Radnicko o krajskou dotaci,“ informoval starosta Němčovic Karel Ferschmann.
„Je to problém, který tíží všechny starosty hlavně menších obcí. Pes je věc a obec se o něj jako o nalezenou věc musí ze zákona starat půl roku, než ji může někam předat,“ uvedl. Sehnat přitom útulek, který psa vezme, není podle starostů jednoduché. Obec navíc za umístění zvířete platí tisíce až desetitisíce korun ročně.
„Ty útulky jsou všechny daleko. Jako obec jsme nechali zbudovat kotec pro nalezené psy. Za předpokladu, že bychom je museli držet dlouho, využili bychom zařízení v Němčovicích,“ řekl starosta Břas Jan Špilar. Vloni Břasy odchytly kolem pěti psů, našli se ale jejich majitelé. „Před půl rokem jsme tu měli dva nalezence, obvolali jsme asi 30 nebo 40 útulků a našli jediný, který byl vstřícný,“ uvedl starosta města Radnice Josef Pašek. Radnice mají zatím uzavřenu vlastní smlouvu s jedním útulkem, roční poplatek starosta odhadl na částku kolem 30 tisíc korun. O zařízení v Němčovicích budou uvažovat, záleží ale na podmínkách.

Autor: (ČTK)
Zdroj: Mladá fronta Dnes
images6.jpg

Komentáře