KOLIK ZAPLATÍME ZA ODPAD Ministerstvo životního prostředí chce do dvou let zvýšit maximální sazbu místních poplatků za likvidaci odpadu z 500 na 900 korun. Starostové obcí dokonce žádají, aby horní hranice vůbec nebyla.
Plzeň – Na téměř dvojnásobek, z 500 na 900 korun za rok, by se měla zvýšit maximální sazba místních poplatků, které ve většině obcí platí lidé za likvidaci komunálního odpadu. Plánuje to ministerstvo životního prostředí. Sazba by se mohla zvednout už v polovině příštího roku.
Například pro Vlastu Hoškovou z Mýta na Rokycansku by zvýšení bylo velmi nepříjemné. „Devět set? To je na mě moc. Jsem v důchodu a vše se zdražuje. Nevím, co si s tím počít,“ posteskla si Vlasta Hošková.
Je přitom možné, že poplatky vyrostou víc. Starostové obcí totiž zdůrazňují, že na likvidaci odpadů obce doplácejí.
Starostové limit nechtějí
Obcím se limit navržený ministerstvem zdá nízký. Dožadují se, aby se zrušil a samy obce rozhodovaly, kolik lidem za odpad naúčtují. Zástupci ministerstva nevylučují, že stát limit zruší.
Spor se týká obcí, které si pro odpadový systém vybraly variantu takzvaného místního poplatku. Těch je ale většina, protože s místními poplatky se naučily radnice zacházet a jsou pro ně nejsnáze vymahatelné.
„Horní hranice by podle návrhu ministerstva měla z dosavadních pěti set korun vyrůst až na 900 korun,“ oznámila starostům z Plzeňského kraje náměstkyně ministra životního prostředí Ruth Bízková.
Starosta Pačejova Vladimír Smolík upozornil, že ani zvýšení hranice poplatků na 900 korun ročně by obcím náklady na likvidaci odpadu nepokrylo. „V roce 2006 jsme za odpady zaplatili 554 tisíc korun. To znamená, že jsme museli odpady dotovat částkou 236 tisíc korun,“ argumentoval Vladimír Smolík.
„Rozhodnutí o poplatcích by mělo ministerstvo nechat na obcích. Na radnicích nejlépe vědí, jaké jsou kde podmínky,“ řekl starosta Hrádku Jaroslav Perlík.
Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje upozornil, že kdyby se hranice 900 korun zavedla, stačila by maximálně na dva roky. „Je to rozhodně málo,“ prohlásil Marek Sýkora.
Zástupci obcí tvrdí, že by poplatky nezvedali tak, aby se staly pro obyvatele neúnosné. „Každá obec si moc rozmyslí, co si může dovolit,“ sdělil náměstek primátor Plzně Petr Náhlík.
Starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann zdůrazňuje, že cena za likvidaci odpadů přímo souvisí s tím, kolik ho lidé nelegálně odvezou například do lesa. „Čím víc se bude zdražovat, tím víc odpadů bude v přírodě. Lidé jsou v tomto ohledu velice spořiví. Nechal bych ceny na vůli obce,“ konstatoval Ferschmann.
Autor: JAROSLAV NEDVĚD
Zdroj: Mladá fronta Dnes