Plzeňský deník


Vesnice roku: Zlatou stuhu získaly Němčovice

Němčovice – Patrioti Němčovic si prosluněnou sobotu užívali. Do malé obce u Radnic dorazili odpoledne představitelé kraje i Svazu měst a obcí, aby jim předali Zlatou stuhu za prvenství v krajské části soutěže Vesnice roku 2013.
„Usilovali jsme o tohle ocenění už jedenáct let. Před sedmi lety jsme získali zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí, v roce 2011 pak modrou stuhu za společenský a spolkový život. Letos to vyšlo na nejprestižnější ocenění a já musím spoluobčanům moc a moc poděkovat. Jsou báječní a táhnou za jeden provaz,“ neskrýval radost starosta Karel Ferschmann. Právě zapojení všech složek zaujalo hodnotitelskou komisi, která posléze přiřkla Němčovicím prvenství spojené s šekem na 60 tisíc korun a postupem do celostátního kola. Zda vesnice z Rokycanska uspěje, se rozhodne během září.
Scénář sobotní oslavy se týkal všech věkových skupin. Po oficiálním aktu koncertovala dechovka, na své si přišli milovníci country a děti absolvovaly nepřeberné množství her i soutěží. Některé na koupališti a mokré osvěžení jim v bezmála čtyřiceti stupních přišlo náramně vhod. Dospělí hledali stín pod obřími plátěnými deštníky. Měli na výběr nápoje i uzeniny, přičemž tentokrát mohli peněženky nechat doma.
Nepřehlédnutelnou skupinou byla parta chlapů v bílých košilích. „Přijeli jsme ze Strážova, který byl Vesnicí roku 2012. Němčovickým jejich triumf upřímně přejeme. Měli jsme možnost se projít po obci a rozhodně si prvenství zaslouží,“ stačili sdělit zástupci klatovského regionu. Končilo se hodně dlouho za tmy, kde oblohu rozzářil velkoryse laděný ohňostroj.
Za posledních deset let stoupl počet obyvatel Němčovic z 92 na 150. A o bydlení mají zájem další mladé rodiny s dětmi. „Nabízíme jim klidné bydlení, dobrou infrastrukturu, sportovní vyžití, relax i pestrý spolkový život. Když jsem byl zvolen starostou, zdědil jsem majetek za dva miliony korun. Nyní je dvacetinásobný. Snažíme se jednat ekonomicky a hlavně ekologicky,“ uvedl Ferschmann, jehož boje se zemědělskou společností kvůli škodám po velké vodě, způsobeným nevhodnými plodinami, jsou známé po celé republice.
V obci funguje kořenová čistírna odpadních vod. Sedm let zajišťuje vytápění obecních bytů, úřadu, knihovny, garáží i hasičské zbrojnice tepelné čerpadlo. Němčovice mají vlastní sběrný dvůr odpadů, pochlubit se mohou i vlastním popelářským vozem. Starosta si zakládá na tom, že sto procent obyvatel má k dispozici obecní internetovou síť a wifi. Připojení je zdarma.
Kromě tenisového kurtu vzniklo i fotbalové hřiště. Láká koupaliště a nadokresní rozměr má psí útulek. Němčovice prosluly i vyhláškou o nedělním klidu a opatření si vedení obce ve sporu s ministerstvem obhájilo.

Oceněné obce Zlatá stuha ­ Vesnice roku – Němčovice (RO) Bílá stuha – za činnost mládeže – Řenče (PJ) Modrá stuha – za společenský život­ Buková (PJ) Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí – Kolinec (KT) Oranžová stuha – za spolupr. obce a zeměď. subjektu – Velký Bor (KT)

Cena hejtmana Plzeňského kraje – Zvíkovec (RO) Cena Rady Plzeňského kraje – Kozolupy (PS) Cena naděje pro živý venkov – Břežany (KT) Zlatá cihla v Programu obnovy venkova Plzeňského kraje – Žihle, Kasejovice, Kamenný Újezd Diplom za trvalou údržbu veřejné zeleně – Kostelec Diplom za udržování historické paměti obce – Hněvnice Diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu obce – Luženičky Diplom za vzorné vedení obecní knihovny – Břasy Diplom za vzorné vedení obecní kroniky – Žihle

tit450-1.jpg

Komentáře