Plzeňský deník: Obce chtějí více peněz za třídění


Plzeňský kraj – Kdyby se v České republice objevila další společnost, která by obcím platila za vytříděné obaly, byla by to malá revoluce. Myslí si to alespoň starostové, kteří v těchto dnech sledují změny, jež připravuje ministerstvo životního prostředí (MŽP).
Monopol na nakládání s tříděným odpadem má u nás v současné době společnost EKO­KOM. Do hry by ale ráda vstoupila firma Interseroh Czech a.s. slibující levnější sběr odpadu.
Podle Karla Ferschmanna, starosty Němčovic a zároveň předsedy pracovní skupiny pro životní prostředí a člena předsednictva Sdružení místních samospráv ČR, by to znamenalo vyšší výnosy za vytříděné sklo, papír a plasty v obcích. „Obce nyní provoz separovaného sběru často dotují a příjmy a benefity ze současného systému považují za neadekvátně nízké,“ uvedl Ferschmann. Pro představu – sdružení většiny měst a obcí z Rokycanska Polygon dává za svoz zhruba 10 milionů korun ročně, přičemž od EKO­KOM za to, že třídí, dostáva mezi 4,5 a 5 miliony korun. Obce sice mají ještě příspěvek od svozové firmy Becker Bohemia, ale zbytek už hradí samy.
Společnost EKO­KOM v tiskovém prohlášení uvedla: „Máme plnou důvěru v orgány státní správy, že naše konkurence bude muset plnit stejně přísné požadavky na dostupnost služby třídění občanům, jaké je povinna plnit naše společnost.“ S případným novým subjektem je prý připravena spolupracovat.
MŽP plánuje předložit změny odpadové legislativy vládě v září. „Co se týče vstupu nové autorizované obalové společnosti na trh, tak v dané věci probíhá správní řízení vedené odborem odpadů. Pokud budou splněny všechny legislativní předpisy plynoucí především ze zákona o obalech, mohlo by být o nové společnosti rozhodnuto do konce listopadu,“ konstatuje mluvčí MŽPPetra Roubíčková.
Než bude rozhodnuto, starostové s podpisem nových smluv s EKO­KOM váhají. „Odpadové hospodářství je dnes velký byznys,“ uzavírá Ferschmann.

tit450-1.jpg

Komentáře