Obec na Rokycansku žaluje farmáře kvůli škodám po deštích


Za precedentní případ, na jehož vyřešení čekají i další obce regionu, označují Němčovice na Rokycansku svůj tři roky trvající soudní spor. Žalují zemědělskou firmu proto, že voda a bahno z polí znečistily a poškodily pozemky a majetek v obci Olešná, jež po Němčovice spadá. Podle radnice jsou na vině farmáři. Po nich chce obec náhradu škody ve výši čtvrt milionu korun. Případ řeší rokycanský soud, zjistila ČTK.

„Žalobu jsme podali v roce 2005 poté, co zde přívalový déšť napáchal škodu. Každoročně se ale opakuje stejná situace, vždy v květnu a červnu. Letos jsme měli bahno ve vesnici dvakrát, 3. a 11. června,“ uvedl starosta Karel Ferschmann. Podle něj seje firma nad obec širokořádkové plodiny, především kukuřici, která není schopná půdu prokořenit a ornici udržet. Poslední odbahnění kanalizace a úklidové práce stály 250.000 Kč.
„Problémem je, že nikdo zemědělcům nepřikazuje, co mají sít. Soud by si podle nás měl položit otázku, zda lze danou situaci ovlivnit nebo ne. My tvrdíme, že ano,“ řekl. Odkazuje na občanský zákoník, který říká, že se má člověk vyvarovat, aby jinému působil škody na majetku, zdraví, přírodě a životním prostředí.
Žalovanou firmu Kladrubská a.s. Němčovice opakovaně vyzývaly ke změně způsobu hospodaření, zatím bezvýsledně. „Máme i ve schváleném územním plánu, že výměra nad obcí o velikosti 140 ha má být zatravněná. Tráva by byla schopna vodu udržet,“ uvedl starosta.
Podle místopředsedy představenstva firmy Václava Spurného je problém ve starostovi. „Neříkám, že situace je úplně ideální. My ale pozemky máme pronajaté jako ornou půdu a jako ornou půdu je budeme využívat. Nehřešíme proti žádnému zákonu, pravidlu. Nad pozemek občana, který je nejvíce ohrožen, zasejeme zjara trávu,“ uvedl. Dodal, že pokud spadne 50 či 60 milimetrů srážek za hodinu, není síla, která by vodu s ornicí udržela. „Nejde říci, že viník jsme pouze my. Například i kanalizace v obci je nedostatečná,“ uvedl Spurný.
Podle Ferschmanna fungují podobně, bez ohledu na možné škody, i další zemědělské společnosti po celé ČR. „V případě naší výhry by šlo o precedentní rozsudek. Bylo by z něj patrné, že způsobem hospodaření mohou firmy ovlivnit případné škody,“ dodal. Na rozsudek údajně čekají například Litohlavy nebo Přívětice na Rokycansku, kde přívalové deště páchají podobné škody.
Nejbližší jednání soudu je nařízeno na polovinu srpna.
Zdroj: Asociace soukromého zemědělství
realizace-soud-praha2-big.jpg

Komentáře