Obec na Rokycansku má speciální hasičský vůz, jde o raritu


Němčovice (Rokycansko) 2. května (ČTK) – Novou raritou se budou od soboty chlubit dobrovolní hasiči v Němčovicích na Rokycansku. Od obce dostanou speciální vozidlo, které dokáže v nádrži převézt na místo požáru až 17 kubíků vody, tedy zhruba trojnásobek kapacity běžné hasičské cisterny. Tatru 148 získala obec jako vyřazený majetek od armády, do její přestavby dala 560.000 korun, z toho 200.000 korun poskytl Plzeňský kraj. ČTK to řekl Karel Ferschmann, starosta obce se 130 obyvateli.

„Řekli jsme si, proč vozit k hašení jen například tři kubíky, když jich můžeme přivézt rovnou 17. Tatru jsme pojmenovali Velký rybník,“ vysvětlil. Podle Ferschmanna jde o regionální raritu, vůz s podobně velkou nádrží v Plzeňském kraji není. Využívat speciální vozidlo chtějí hasiči hlavně v případech rozsáhlejších lesních a polních požárů, kde chybí zdroj vody.

Podle ředitele krajských hasičů Františka Pavlase je vozidlo skutečně specifické. „Hasiči využívají různé typy cisteren, většinou mají nádrž na 8200 litrů vody, na podvozku Tatra 148 je standardem šest kubíků,“ uvedl Pavlas. Trendem posledních let je pořizovat vozy s nádrží na zhruba 3,5 kubíku, a nechat na nich místo pro vybavení jinou technikou. Je to prý proto, že jen 18 až 21 procent všech událostí tvoří požáry. „Vozidlo bude výhodné na požáry s velkou spotřebou hasiva. Budeme sledovat, jak se osvědčí,“ dodal Pavlas.

Němčovice mají v současné době 32 dobrovolných hasičů. Ještě letos by se rády dostaly z páté kategorie do třetí, což znamená, že by se staly jednotkou, která by měla od státu mimo jiné nárok na příspěvky na vybavení. I kvůli tomu chce radnice za 100.000 korun nakoupit zásahové obleky a přilby. Další peníze shání na dokončení rozestavěné hasičské zbrojnice. Do stavby už vložila milion, další tři potřebuje.

Autor: Eva Barborková
Zdroj: Zprávy ČTK z Plzeňského kraje
file.asp.jpg

Komentáře