O hrozící katastrofě řekne starostům hlasový automat


Plzeň – Hasiči v Plzeňském kraji zkoušejí nový systém, kterým chtějí informovat starosty a zástupce kraje o velkých požárech nebo jiných katastrofách. Místo dosavadních SMS zpráv by jim automat na mobily přímo zavolal. První hlasové zprávy by mohli dostat lidé mimo hasičský sbor už v průběhu několika týdnů.
Hasiči při nahrazování dosavadních textových zpráv novým automatickým voláním vycházejí z toho, že příchozí textovou zprávu může adresát na svém mobilu přehlédnout. Pokud automat ale starostovi zavolá a on hovor nepřijme, na displeji telefonu mu svítí výrazná informace o zmeškaném hovoru.
U dosud hromadně rozesílaných textových zpráv nemají záchranáři jistotu, že adresát zprávu skutečně dostal a jak dlouho po jejím odeslání si ji přečetl. „Nový systém hlasových zpráv už pamatuje na zpětnou kontrolu. Služba nás bude automaticky informovat o doručení hlasové zprávy a přesném času, kdy si ji konkrétní volaný vyslechl,“ vysvětlil ředitel Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje František Pavlas po jednání se zástupci obcí a kraje.
„Odeslání a doručení textové zprávy bývá pomalejší než přímý telefonní hovor. Informování prostřednictvím hlasových zpráv z automatu zkouší hasičský záchranný sbor v Plzeňském kraji jako první v republice,“ řekl krajský mluvčí hasičů František Vaško.
Mají starostové o takovou službu zájem? „Určitě takový systém informování pomůže, přivítal bych ho,“ soudí starosta Dolní Lukavice na jižním Plzeňsku Vítězslav Opálko.
Starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann říká, že kdo chce, informace si sežene už teď. „Základní podstatou je být na příjmu. Je jedno, jestli informace dostáváte e-mailem, SMS zprávou nebo někdo volá,“ upozorňuje starosta Ferschmann.

Autor: PETR JEŽEK
Zdroj: Mladá fronta Dnes
18.5.2006 006.jpg

Komentáře