Němčovičtí si troufají na Oscara


NĚMČOVICE – Na další prestižní ocenění mají políčeno Němčovičtí. Jsou ve finále soutěže Energy Globe Award, což je nejvýznamnější světová konfrontace v oblasti hospodárného využívání energií.

Ekologický Oscar, jak se projektu přezdívá, zatím oslovil 75 zemí a letošní premiéra se týká České republiky. „Němčovice jsme vybrali kvůli komplexně dobrému přístupu k životnímu prostředí,“ uvedl Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON, která soutěž organizuje.

Nominace je o to cennější, že se do soutěže přihlásilo více než 50 obcí z celé republiky. „Už jen postup mezi tři nejlepší je obrovský úspěch,“ myslí si starosta Karel Ferschmann, který se na čtvrteční slavnostní vyhlášení výsledků chystá do Brna se synem Jakubem – zastupitelem a správcem počítačové sítě.

Ve své oblasti se Němčovičtí utkají s Měňany, které zaujaly porotu centrálním obecním vytápěním na biomasu a Kněžicemi, které se pyšní energetickou soběstačností. „To je asi nejvážnější uchazeč na vítězství. Ovšem investice je stála přes sto milionů a pokud na to obec prostředky získala, pak je to legrace,“ předpovídá Ferschmann. Táhne do boje s tepelným čerpadlem pro vytápění bytového domu, kanceláří úřadu, knihovny a hasičské zbrojnice.

Zároveň obec nedaleko Radnic poskytuje dotace na výměnu starých kotlů za nové zplyňovací na biomasu a příspěvek na pořízení vytápění z obnovitelných zdrojů i na rekonstrukci komínů.

Galavečer v brněnské metropoli uvádí Tomáš Hanák a vystoupí zde mimo jiné proslulá houslistka Vanessa Mae. Kromě obcí jsou zbývajícími hodnocenými kategoriemi vzduch, voda, mládež, oheň a Země (vždy padesát tisíc pro prvního). Veřejným hlasováním bude určen celkový vítěz, postupující do světového finále.

Autor: Václav Havránek
Zdroj: Rokycanský deník
tit450-1.jpg

Komentáře