Už zítra si připomeneme 45.výročí krvavě potlačeného povstání tibetského lidu proti čínské okupaci. Červenomodrá vlajka se sluncem v centru pole se ale na Rokycansku objeví patrně pouze v Němčovicích. Jinde mají prozaičtější starosti.
„ Vlajku vyvěsíme jako projev solidarity se zemí, kde jsou komunistickou Čínou porušována základní lidská práva,“ říká Karel Ferschmann, starosta obce, jejíž zastupitelstvo se na podpoře kampaně Vlajka pro Tibet jednomyslně shodlo v závěru února.
Vlající symbol odporu prý nebylo těžké sehnat, přitom ještě loni v Němčovicích netušili, kde jej pořídit. „Teď nám vlajku nabízel dealer, ale pak jsme ji sehnali levněji přes kontakt na internetu, “ vysvětluje Ferschmann. V dalších obcích a městech okresu se ale vlajka neobjeví. „Zatím ji nemáme. Vyvěšení by musela schválit rada,“ vysvětluje tisková mluvčí rokycanské radnice Jitka Ratajová. Ani ve Strašicích o podpoře kampaně neuvažovali.
„V současné situaci máme plno jiných starostí,“ myslí si tamní starostka Zdeňka Drahokoupilová. Podobný názor mají na vyvěšení symbolu země, která je díky staleté kulturní a politické izolaci pokládána za mystickou, také například v Hrádku a Holoubkově.
Právě tibetskou kulturu čínská okupace, trvající už od roku 1950, systematicky likviduje. Od vpádu Mao Cetungovy armády bylo zničeno šest tisíc budhistických klášterů, ve věznicích, pracovních táborech a na následky hladomoru zemřelo více než milion Tibeťanů, do exilu odešlo více než sto tisíc z nich. Kvůli okupační politice přesidlování čínských Chanů do Tibetu dnes také sedm a půl milionů Číňanů převažuje nad zhruba šesti miliony původních obyvatel Tibetu.
Autor: Květa Matějovcová
Zdroj: Rokycanský deník