Němčovičtí kritizují ničení cest


Olešná – Českou republiku jako vlastníka nyní nesjízdných komunikací v Olešné vyzývá obec Němčovice skrze Pozemkový fond k nápravě poškozených cest. Ty podle starosty Karla Ferschmanna poničili zemědělci z Kladrubské a. s. při údržbě přilehlých luk. Záchranka by se teď podle něj k obyvatelům trvale žijícím v domech při rozježděné silničce vůbec nedostala.
Pozemkový fond kvůli tomu musel podle jeho mluvčího Michala Bureše zemědělce o opravu žádat už loni. Je ale skutečně nezbytné přetahovat se o údržbu cesty přes úřady?
Ředitel Kladrubské František Klíma míní, že musí být na obou stranách vůle ke spolupráci. „Zatím neznám situaci, v podniku máme 28 katastrů. Do Olešné se podívám nebo tím někoho pověřím,“ řekl včera. Starosta Ferschmann si ale myslí, že opravu musí domlouvat vlastník, tedy Pozemkový fond jako zástupce státu. „V Kladrubské dobře ví, co mají dělat. Chci, aby jezdili za sucha, jinak zničí všechny cesty. Déšť pak ještě navíc kejdu navoženou na louky spláchne do krajiny. Není možné, aby opravy pořád platila obec. Kladrubská nehospodaří, oni jen podnikají a z podnikání je zisk. Ten obec nemá,“ zlobí se Ferschmann.
„Komunikaci udržuje ten, kdo ji užívá. Kladrubskou oslovíme znovu,“ řekl mluvčí Bureš s tím, že Němčovice se v minulosti zajímaly o bezúplatný převod dotčených pozemků. To ale zákon neumožňuje a na jejich koupi malá obec nemá.

Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Zdroj: Rokycanský deník
11.4.2006 014.jpg

Komentáře