Němčovičtí čističku zakonzervují


S dokončením kořenové čističky odpadne Němčovicím hrozba placení pokut po skončení výjimky k odchylnému vypouštění odpadních vod. Výjimka obci skončí 31. prosince příštího roku. Čistička začne podle starosty fungovat už na jaře.
Všechny hlavní stavby už jsou prakticky hotovy. Obec jako investor už prostavěla více než tři miliony z předpokládaných 3,98 milionu korun.
„Z toho hradíme 20 procent. V dohledné době bude stavba na zimu zakonzervována. Na jaře nás čekají dokončovací práce, terénní úpravy a osázení kořenových polí rákosem a chrasticí. Připojíme kanalizací taky jihovýchodní část obce,“ plánuje starosta Karel Ferschmann, podle kterého tak konečně skončí všechny splašky z obce v čističce. Dosud totiž ústí do potoka, který je významným biotopem pro řadu chráněných druhů.
„Vyskytuje se tu čolek, ropucha i skokan hnědý. I v obecním rybníčku se objevili čolci, ještěrky obecné a vodní hmyz,“ chlubí se Ferschmann.
Ve fázi projektové přípravy je taky připojení dvou stavebních parcel na kanalizaci a čističku. Jakmile začne kořenovka v Němčovicích fungovat, zahájí obec přípravu stejné investice v sousední Olešné.

Autor: Květa Matějovcová
Zdroj: Rokycanský deník
21.10.2004 046.jpg

Komentáře