Němčovickým nepřálo počasí


Němčovice – Čarodějnice, lev, bába s nůší a mnoho a mnoho dalších maškar se v sobotu v deset hodin sešlo na dětském hřišti v Němčovicích. Obyvatelé malé obce na Radnicku tak i letos oslavili masopust. Tradici, jíž se v Němčovicích věnují s přestávkami odnepaměti, letos pokazilo nepříznivé počasí. Jako obvykle i letos drželi nad celou akcí záštitu tamní dobrovolní hasiči v čele s Františkem Solarem.
„Je to fuška každý rok masopust připravit. Naštěstí téměř všechno zařídí starosta Ferschmann,“ svěřil se starosta SDH, jehož členové velmi dobře navázali na dávnou tradici.
„Masopust se v Němčovicích drží opravdu od jakživa. V roce 1965 se tradice obnovila, ovšem s přestávkami. V devadesátých letech minulého století jsme s masopustem začali znovu naplno,“ vyprávěl František Solar. Ani v sobotu nechyběli tradiční účastníci průvodu koně ze stáje Straka Němčovice, které zapůjčili manželé Trnkovi. Dva bělouši, jež jsou republikovými mistry v krosu, za sebou táhli historický kočár. Aby cesta průvodu ubíhala, do kroku maškarám hrála kapela. Nechyběl v ní coby trumpetista Jiří Holub, známý policista z hrádeckého obvodního oddělení. Projitím trasy z Němčovic do Olešné rej zdaleka nekončil. Po odpočinku v olešenské hospůdce se průvod přesunul do hospody v Němčovicích. Tam na pouníky čekalo vyhlášení soutěže o nejlepší přestrojení.

Autor: DANIEL GÉC
Zdroj: Rokycanský deník

Komentáře