Němčovice už ztichly


NĚMČOVICE – Bombardován e–maily i telefonickými dotazy je už přes dva měsíce starosta Němčovic Karel Ferschmann. V malé obci u Radnic prolomili právní vakuum a v srpnovém referendu se lidé vyslovili pro zákaz používání sekaček, křovinořezů, pil a dalších hlučných nástrojů v neděli i ve svátečních dnech, a to v období od 1. května do 30. září.

Navíc dokument rozšířili tento čtvrtek večer při jednání zastupitelstva o zdůraznění nočního klidu.

„Obrátila jsem se na kolegu z Rokycanska, zda by mi neposlal text obecně závazné vyhlášky. Máme totiž stejný problém. Přijedou chalupáři a řežou i sekají o sto šest. Ministerstvo vnitra nám přitom legislativní opatření zrušilo,“ konstatovala starostka Perninku Jitka Tůmová.

Ani s němčovickou vyhláškou to jednoduché nebylo: „Kauza se dostala až k Ústavnímu soudu. Z jeho stanoviska vyplývá, že obce nemohou paušálně zakázat používání hlučných zařízení na delší čas. Například po celý pracovní den či dokonce více po sobě jdoucích dnů nebo celý víkend. Mohou však používání těchto zařízení přiměřeně omezit. Třeba v ranních a večerních hodinách i po celý jeden den pracovního klidu, ovšem za předpokladu, že je to kompenzováno možností užívat je po celý další den víkendu,“ uvedl starosta Němčovic.

Obce také mohou podle jeho slov ve své vyhlášce definovat dobu nočního klidu a stanovit pro ní přiměřená omezení, přičemž tak mohou učinit i pro jiná než veřejná prostranství. Ferschmann je přesvědčen, že znění obecního dokumentu splňuje všechny náležitosti.

Noční klid má platit od dvaadvaceti hodin do šesté hodiny ranní. Výjimkou je Silvestr, kdy lze jásat až do příchodu nového letopočtu a na Nový rok má klid panovat od třetí do šesté hodiny ranní.

Přestože rámusící stroje mají ztichnout až od ledna příštího roku, obyvatelé vesnice považují už nyní místní opatření za zákon.

„Během nedělí tady panuje klid, což je docela příjemné. Líbí se mi, že starousedlíci i chataři berou opatření sportovně. Pokud stavím a dělám zrovna krov, tak mohu motorovu pilu zapnout bez ohledu na to, že je zrovna neděle. Jsou ovšem činnosti, které lze absolvovat v sobotu. Třeba pustit cirkulárku nebo posekat zahradu,“ vyjádřil se chalupář Luděk Pondělík.

Autor: Václav Havránek
Zdroj: Rokycanský deník
tit450-1.jpg

Komentáře