Němčovice slavily kulatiny


Do gala se v sobotu 12. srpna 2000 oblékly Němčovice na Radnicku. Vesnička se 68 stálými obyvateli si připomněla významné jubileum. První písemná zmínka o obci se datuje od roku 1240, takže se vlastně jedná o 760, narozeniny.
Domácí spojili oslavu se srazem rodáků, jichž dorazilo sedmdesát! Všichni si dopoledne poslechli podrobnou zprávu o minulosti Němčovic. Zpracovala ji Jana Kratochvílová, zástupkyně starosty. Vydatně jí pomáhala dcera. Také Jana, ale po provdání Saková. Při založení patřila vesnice k Libštejnskému panství a majitele se pak měnili. Posledními byli Štenberkové. V roce 1980 tu zanikl místní národní výbor a záležitosti spravovaly Radnice. Až po ‚sametu‘ se samospráva obnovila a Němčovice tvoří společně s Olešnou jeden územní celek. Chloubou je tu sportovní dění. Jedná se o dostihy nebo stolní tenis, kdy v okresních soutěžích reprezentují obec hned dvě družstva.
Po složení kytic k pomníku padlých si účastníci nenechali ujít společný oběd, prohlídku chovu koní ve stájích Straka a odpoledne sváteční program vrcholil v proslulé němčovické restauraci za doprovodu kožlanské skupiny Melodie. Starousedlíci si měli s bývalými spoluobčany co říst a není divu, že prfektní atmosféra vládla do pozdních nočních hodin.

Autor: Václav Havránek
Zdroj: Rokycanský Deník

Komentáře