Němčovice: Sekat či nesekat?


NĚMČOVICE – Jistě to také znáte. V neděli sedíte na své opečovávané zahrádce, popíjíte ledovou kávu či orosený půllitr piva, vychutnáváte si pohled na rozkvetlé záhony, povídáte si s návštěvou či příbuznými. Ovšem kvůli kraválu sousedovy sekačky neslyšíte vlastního slova. Řeknete si: „Sekání trávy v neděli bych zakázal!“ A přesně tohle napadlo i představitele Němčovic.
Sekat či nesekat? Tuto shakespearovskou otázku si položí obyvatelé Němčovic 23. srpna, kdy se uskuteční místní referendum.

Čeho se přesně bude týkat? „Užívání zařízení a přístrojů způsobujících hluk, jako jsou motorové sekačky a kosy, cirkulárky a motorové pily, křovinořezy, plotořezy a podobně. Jednalo by se o omezení takzvaných hobby činností, tedy takových, ke kterým není žádný nutný důvod vykonávat je v neděli,“ vysvětluje starosta Karel Ferschmann. Omezení bude platit pouze v zastavěné části obce – v intravillánu.

Naopak případné odhlasování vyhlášky nebude určeno pro činnosti prováděné mimo zastavěnou část obce. „Týkat se rovněž nebude pozvaných řemeslníků na fasádu, míchaček na beton, zemědělců sklízejících úrodu či seno, sekání či sušení trávy pro králíky nebo kozy, hlasité hudby, automobilů a motorek. Nejedná se tedy o omezení profi činností, tedy těch, které lze odůvodnit tak, že je nelze vykonat jindy než i v neděli.

Hlasovat mohou všichni občané starší osmnácti let, zapsaní v seznamu voličů obce Němčovice. „Poprvé tak bude v naší obci použit tento způsob přímé demokracie a sami obyvatelé rozhodnou o určitém opatření. Výsledek referenda je pro zastupitele obce závazný,“ upozornil Ferschmann.

Na hlasovacím lístku, který si lidé vyzvednou v hlasovací místnosti, bude položena tato otázka: Má zastupitelstvo obce v období vždy od 1. května do 30. září regulovat o nedělích a státem uznaných svátcích obecně závaznou vyhláškou užívání zařízení a přístrojů způsobujících hluk? Místní referendum bude platné, zúčastní-li se ho alespoň polovina oprávněných osob.

„Komu to poslouží? No přeci všem obyvatelům, chalupářům, rekreantům, chatařům v naší obci, kteří si budou alespoň v neděli užívat oprávněně a zaslouženě klidný den – jediný den v týdnu,“ dodal starosta Němčovic.

Autor: Daniel Géc
Zdroj: Rokycanský deník
tit450.jpg

Komentáře