„Od března opět přijmeme nezaměstnané občany na veřejně prospěšné práce. Podali jsme proto žádost na vytvoření deseti pracovních míst,“ říká starosta obce, která tak s Úřadem práce v Rokycanech spolupracuje už třetí rok.
Podle ředitelky úřadu Věry Strnadové vyjdou Němčovicím pravděpodobně vstříc.
„O dohodách budeme jednat,“ tvrdí Strnadová s tím, že úřad s úspěchem spolupracuje taky například s Drahoňovým Újezdem, Osekem a Veselou.
„Práci tak nacházejí lidé, kteří by ji jinak hledali jen s obtížemi. Získají lepší sociální pozici, jsou pojištěni pro důchod a ještě si sami vydělají. Veřejně prospěšné práce jsou pak znát i na vzhledu obcí,“ těší ředitelku, podle které má úřad na podporu této formy zaměstnávání lidí dost financí. Na každé takové místo stát přispívá 9000 korunami měsíčně.
„To je více než o polovinu vyšší příspěvek než jiným zaměstnavatelům. Protože minimální mzda činí 7185 korun, pokryje téměř celé mzdové náklady. Ale je s tím spojena organizace pracovníků a administrativa,“ upozorňuje. Na práci už čeká třeba Květa Spalová z Němčovic. V okolí o ni totiž kvůli zdravotním potížím nezavadí.
„Doufám, že to neskončí. Pro mě je to lepší než někam dojíždět. Syn projede do školy do Rokycan 1500 korun. Já bych dala ještě víc. Jako prodavačce mně nabízeli práci za 7000 korun včetně víkendů. Odjezd v pět ráno a návrat pozdě večer,“ říká Spalová, které pomoc obci plně vyhovuje.
Zatímco na vesnici si obce takto zaměstnané pracovníky uhlídají, v okresním městě to s dohodami o veřejně prospěšných pracích není tak jednoduché. Jako větší sídlo nabízejí Rokycany mnohem víc prostoru pro takovou práci, ale například z loňských sedmi dohod tři ztroskotaly kvůli nezájmu uchazečů hned na začátku a další dvě skončily po krátké době. Přitom mohou být až dvanáctiměsíční.
„Když si obec není jista, zda se veřejně prospěšné práce osvědčí, lze uzavřít dohodu na jeden měsíc,“ doporučuje ředitelka.
Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Zdroj: Rokycanský deník