Němčovice ctí Hyláka


Pedagog, který v obci zakotvil na dlouhých pětadvacet let a ovlivnil zdejší kulturní život. „Řídící učitel k ná přišel v březnu 1880. Škola tehdy byla chudá, sedláci považovali vzdělávání svých potomků za zbytečné. Zejména v období sezónních prací,“ zdůraznil v proslovu starosta Karel Ferschmann. Hylák to změnil a začal v hospodě. Přesvědčoval tu spoluobčany, založil hospodářsko-čtenářskou besedu a hodně publikoval. Čtvrt století jeho působení ve vesnici nyní připomíná deska, vytvořená akademických sochařem Petrem Vitvarem.
Zajímavý je další Hylákův osud. V roce 1905 přešel do dívčí školy v Radnicích a rovněž tam se podílel na založení městské kroniky, rozšíření činnosti muzea nebo soupisu historických objektů. Kvůli urážce císaře byl ovšem roku 1914 uvězněn a vrátil se po devíti týdnech s podlomeným zdravím. Nemoc ukončila jeho život 19. října 1919. Němčovičtí využili aktu ještě k jedné události. Zájemci si mohli poprvé prohlédnout rekonstruované i nově přistavené prostory obecního úřadu. Komplikovaný přístup po lávce byl důkazem, že práce vrcholí. Radní se pochlubili místnostmi pro archiv, účtárnu, knihovnu i společenskou částí. „To nám scházelo. Lidé se mohli setkat jen v hospodě,“ konstatoval Ferschmann. Krajský radní Miroslav Jaroš posuzoval akci v roli odborníka: „Proti původnímu záměru došlo k drobným stavebním úpravám, ale finální podoba se mi zamlouvá.“

Fotografie: Němčovičtí v pátek večer uctili odkaz řídícího učitele Josefa Hyláka a navíc se pochlubili přístavbou obecního úřadu a akce je před dokončením. Potvrdil to i řemeslník Václav Habr z Olešné (vlevo). Vpravo je starosta Karel Ferschmann.

Autor: Václav Havránek
Zdroj: Rokycanský deník
13.10.2006 022.jpg

Komentáře