Rokycansko/Jak se postarat o děti v rozestavěném domě na venkově, takovou situaci musela před pěti lety řešit dnes pětatřicetiletá matka dvou dcer a nyní také devítiměsíčního kloučka. Žena, která si nepřála být jmenována, nakonec vyřešila svoji v tom momentě velmi obtížnou situaci prací pro obec.
„Dojíždět už jsem nemohla. Měla jsem strach, aby se dcerám něco nestalo. Manžel zůstal v Praze,“ tvrdí maminka, která si i dnes najde čas pro výpomoc obci. „Pro mě je to koníček a pomoc starostovi. Jinak bych to nedělala,“ dodává.
Podobně jako jí se už snaží vycházet vstříc ženám s dětmi na Rokycansku více zaměstnavatelů. „V evidenci stále šedesáti procenty z celkového počtu převažují ženy, protože zaměstnavatelé dávají přednost mužům. Nečekají, že by pečovali o děti. Ale i tato situace se s nižší mírou nezaměstnanosti mění,“ řekl zástupce ředitelky rokycanského úřadu práce Jan Koranda s tím, že příkladem může být společnost Sheltmen, která v Rokycanech vyrábí sportovní bandáže. „Maminkám vycházejí vstříc s pracovní dobou,“ vysvětlil.
Potvrdila to Nikola Dezortová z personálního oddělení firmy. „I já se mohu do takové situace dostat. Maminkám umožňujeme nástup po té, co dají děti do školky, třeba na sedmou, i dřívější odchod z práce. Mohou pracovat na zkrácený úvazek,“ řekla Dezortová s tím, že firmě se takový přístup přes náročnější administrativu vyplatí.
Zkrácenými úvazky nebo možností pracovat několik hodin v týdnu při rodičovské dovolené vychází vstříc matkám ostatně i samotný úřad práce. „Udělají kus práce a zůstanou v kontaktu s oborem, což je pro nás jako pro zaměstnavatele dobře,“ dodal Koranda.
Ze statistiky
– ženy stále tvoří kolem 60% nezaměstnaných
– na Rokycansku bylo v lednu 2007 z celkového počtu 1467 nezaměstnaných 857 žen
– únor 2007 – 1432 – 848
– leden 2008 – 1086 – 630
– únor 2008 – 1060 – 620
Autor: KVĚTA MATĚJOVCOVÁ
Zdroj: Rokycanský deník